“Люди звикли, що водій – це стюардеса, няня та довідкове бюро”, – Віталій Голутяк про роботу комунального транспорту. ФОТО

За п’ять років у КП “Електроавтотранс” відбулось багато змін. Збільшилась кількість громадського транспорту, у тролейбусах і автобусах з’явилась безконтактна система оплати, кондиціонери та камери спостереження. Для водіїв проводять навчання та планують мінімізувати їх контакт з пасажирами.

Віталій Голутяк – директор “Електроавтотрансу” вже п’ятий рік. У інтерв’ю кореспондентці Ратуші він розповів про будівництво нової тролейбусної лінії, збільшення вартості проїзду та про зміни, які чекають на франківців найближчим часом.

Як це – бути директором КП “Електроавтотранс”?

“Робота – це завжди робота. Я хотів цього, мені завжди була цікава сфера громадського транспорту. Бачив, що тут можна багато чого зробити. Звичайно, коли я йшов на цю посаду, то обсяг роботи були зовсім іншим, ніж є тепер. На той час ледве випускали двадцять вісім тролейбусів на лінію. Це й було головне завдання. Але я розумів: якщо починати щось робити, то обсяг буде збільшуватись.

Найважче – це робота з людьми. Працівників потрібно було привчати до нових умов, а пасажирів – по-іншому користуватись транспортом. З технікою можна зробити будь-що, якщо є нормальний колектив і якщо є правильне розуміння завдань. З людьми все трішки складніше”.

Нова тролейбусна лінія

“По контракту в нас на будівництво є 17 місяців. Ми планували завершити його швидше. Основна перепона на даний час – це різке збільшення ціни на мідь та метал, через що у нашого підрядника є проблеми з закупівлею. Але це його проблеми, він повинен їх вирішити.

Ми обережно планували, якщо все буде ідеально, то хотіли б усе завершити ще до кінця року. Хоча термін у нас закінчується у липні 2022 року. Звичайно, хочемо зробити все швидше, але я б не став називати зараз конкретної дати. До кінця контракту ми закінчимо прокладання нової лінії, але чи зробимо це швидше і коли саме – не берсь сказати”.

Найголовніші проблеми у будівництві

“Дрібних поточних проблем завжди багато. За два місяці ми вже поставили понад двісті електроопор. Це нормальний та хороший термін, враховуючи, що встановлення електроопор – довга і важка робота. Є норми, де їх можна ставити, а де – ні; яка повинна бути відстань від дороги; яка повинна бути відстань від інших мереж під землею і над землею. Поставити двісті електроопор і ні на що не наткнутися, нічого не пробити – в наших умовах дуже складно.

Але з цим завданням ми більш-менш впорались. Загалом, повинно бути 270 електроопор. Решта – це опори на перехрестях і спецділянках. Вздовж маршруту вони вже стоять, у нас залишилось тільки три місця – це перехрестя Галицька – Пн.Бульвар, стела біля колишнього магазину “Турист” і розворотне кільце на вулиці Мазепи. Були запитання по різних підземних комунікації, бо на картах все виглядає по-одному, а насправді – по-іншому.

ФОТО: Суспільне

Зараз підрядники прокладають освітлення, тому що поставити опори – це одне, а туди ще повинно підходити 600 В напруги і вуличне освітлення. Там ще дуже багато робіт. Ми дуже хотіли цього місяця натягувати розтяжки між опорами, починати розтягувати лінії, але через затримку з матеріалами ще чекаємо”.

Кількість маршрутів на новій тролейбусній лінії

“Нам би хотілось, щоб було мінімум два маршрути. Один – з Пасічної, другий – з іншої частини міста. Наприклад, з автостанції №4.

Один маршрут повинен з’єднувати БАМ і Пасічну. Це може бути, як тролейбусне депо, так і обласна лікарня”. Про маршрути доцільно буде говорити ближче до завершення будівництва.

Скарги на тролейбусну лінію

“Була одна жінка, яка жила на вулиці Мазепи, навпроти лікарні. Скаржилась на те, що у неї перед будинком з’явилась електроопора. Але ми виїхали на місце, поговорили з нею і вирішили проблему.

Також були запитання щодо встановлення опор на червоній бруківці по вулиці Мазепи. Ми попередили наш Департамент про те, що не зможемо ставити електроопори в інше місце, тому вони про це знали. Насправді це офіційно не велодоріжка. Але там, де могли, ми її оминули, де не могли – не оминули. Якщо буде потреба, будемо вирішувати що з нею далі робити. Можливо якусь частину перекладемо”.

Вартість тролейбусної лінії

“Три мільйони євро. У нас контракт з фіксованою ціною і є тільки 5% резерву на додаткові роботи, якщо вони будуть виникати. Якщо їх не буде, то ця ціна не може переглядатись. У цьому й проблема із затримками матеріалів. Ціна на метал зростає, а ціна в контракті – фіксована”.

Збільшення вартості проїзду

“Електроавтотрансу вартість проїзду не така важлива. У нас є бюджет, місячні витрати, які складаються з декількох статтей: заробітна плата, паливо, електроенергія та матеріали, які стосуються обслуговування автобусів і тролейбусів.

Далі виникає питання – звідки брати гроші? В усьому світі є два шляхи: перший – це повністю покривають люди, які оплачують проїзд, другий – місто замовляє послугу з перевезення пасажирів і оплачує це з коштів бюджету.  Воно може оплатити цю послугу на 100%, тоді нам не потрібен взагалі жоден тариф і проїзд може бути безкоштовним.

Якщо вони покриватимуть частину витрат, а іншу частину – ми, продаючи квитки, тоді влада повинна визначити по якій ціні люди можуть платити за квитки. Адже якщо поставити обгрунтовану ціну, щоб покривати всі наші витрати, то цей тариф буде настільки великим, що ніхто не буде користуватись транспортом. А якщо ним ніхто не буде користуватись, то всі пересядуть на приватні авто. А якщо це станеться, то місто погрузне в заторах і просто зупиниться.

У нас є такий міф у суспільстві, що якщо будувати більше доріг, то буде менше заторів. Урбаністи ж кажуть: “Не можна боротися з ожирінням, постійно розширюючи штани. Від цього ожиріння не подолати” – таке ж і з новими дорогами. Чим більше буде нових доріг, тим більшим буде попит на автотранспорт і буде більше заторів. Це доведений світовий факт.

Тому місту потрібен громадський транспорт, бо він вирішує частково питання заторів. Ми перевозимо зараз 60 тисяч людей. Якби всі вони сіли на авто, уявіть, скільки машин для цього потрібно і куди вони подінуться в місті.

А підняли тариф тому, що люди самі довели – 6 гривень для них нормально. Рік вони могли купляти квитки карткою “Галка” за 4 гривні, але 75% людей цього не робили й справно платили 6 гривень. Тому й вирішили: якщо для людей така сума нормальна, то нехай платять шість гривень карткою “Галка”, а всі, хто не живе в Франківську або рідко користується транспортом, буде платити 10 гривень, бо це ближче до обгрунтованої ціни.

Особисто нам 10 гривень добре, бо не треба давати решту. Всі кажуть дорого чи не дорого, порівнюють з іншими містами. Насправді люди не знають які там ціни. У Львові проїзд теж вартує 10 гривень, але там немає поки транспортних карток. Тому 10 гривень платять всі, в тому числі львів’яни, які щодня їздять. Івано-Франківці можуть платити менше – 6 гривень.. У Вінниці тариф за карткою 8 гривень. У нас транспорт не гірший зараз ніж у Львові чи Вінниці. Ми  бачимо, що багато людей починають переходити на “Галку”, бо якщо дві гривні для них не було проблемою, то 4 – вже більш суттєва різниця.

Ми взагалі планували зробити лише безготівкову оплату, як роблять у багатьох країнах світу. Немає готівки – немає проблем, адже вона дає можливість зловживань, постійних конфліктів та додаткової роботи для водія.

Ми дисциплінуємо людей платити карткою, забрати по максимуму готівку, розгрузити водія від продажу квитка.

Транспортна картка “Галка” та зростання бюджету

“Електроавтотранс”, а не до міського бюджету. Відколи ми перейшли на електронну систему, у нас кількість проданих квитків виросла вдвічі.

Раніше була проблема з необлікованою готівкою водія. Гроші оплатили, а квиток не взяли. Водій відзвітовує тільки за продані квитки, тому ми недораховувались певної частини доходу. Зараз, коли частина пасажирів перейшла на Галку, а водій вибиває онлайн-квиток, який ми бачимо в системі і є контроль у  нас дисципліна платежів зросла майже вдвічі. Це один з величезних плюсів електронного квитка. Якщо раніше ми продавали 270 тисяч квитків у місяць, то зараз більше пів мільйона“.

Як часто пасажири користуються чужою карткою “Галка”?

“Буває, людина їде за чужою пільговою карткою. Тоді ми цю картку вилучаємо і дізнаємось, чия вона, бо дуже багато людей гублять їх. Треба розуміти, якщо людина загубила картку і не повідомила нам, то ця картка в обігу, вона діюча. А якщо повідомляє, ми її блокуємо і нею ніхто не може користуватись.

Але в основному ці картки передають свідомо. Мама-пільговик передає “Галку” сину не пільговику. Або тато бере картку свого сина-учня і їздить на ній”.

Туристична “Галка

Ми бачили таке у Європі та запропонували міській владі таку ідею. Турист, який приїжджає у Івано-Франківськ, зможе купити картку, яка вартуватиме орієнтовно 150-200 гривень. На цій картці буде два-три дні безкоштовного проїзду на всьому комунальному транспорті і, наприклад, відвідування оглядового майданчика на Ратуші або похід в Краєзнавчий музей., знижки в певних ресторанах і.т.д.

Коронавірус рано чи пізно пройде і туристи в Івано-Франківськ повернуться, причому достатньо багато. То чому б не запропонувати продукт, який допоможе їм зекономити і не буде обмежувати? Це все поки на рівні ідеї”

Турецькі автобуси

“Ми взяли у лізинг сім турецьких автобусів, вони 17 липня виїхали з Туреччини. Курсуватимуть містом десь з другої половини серпня”.

Ремонт транспорту

“Транспорт ламається часто, тому що він інтенсивно працює майже кожного дня і перевозить 70-100 людей одночасно, а це велике навантаження.

Тролейбуси потребують ремонту частіше. Автобуси у нас всі нові, тому вони менше ламаються. Через це ми поки що можемо дозволити собі випускати 58 автобусів, коли у нас всього є 61. Це дуже маленький резерв.

До прикладу, часто трапляються ДТП. Навіть якщо розбивається маленьке скло, то потрібен час, щоб його замовити, поклеїти, щоб воно висохло. На це йде тиждень часу”.

Камери спостереження

“Тролейбуси і автобуси – це громадські місця, тому там передбачена важливість відеоспостереження. У нас у Відділі безпеки руху є один працівник, який відповідає за інформацію з камер. Якщо є скарга, яка вчасно нам прийшла, ми можемо переглянути дії водія чи пасажирів по камерах відеоспостереження. Камери записують інформацію на жорсткий диск десь 2-3 дні. Якщо з людиною у п’ятницю щось сталося, а вона у вівторок нам дзвонить, то важко вже дістати відео. Але ми стараємось всі резонансні та важливі скарги перевіряти. Дуже часто стається так, що на камерах показують інше, а не те, що говорила людина.

У нас всі контролери мають нагрудні камери. Коли вони підходять до людини, щоб виписати штрафний квиток, то роблять це на камеру. І якщо виникають якісь запитання, ми можемо переглянути запис. Так, тільки за минулий тиждень ми продали десять штрафних квитків. У місяць ми продаємо 60-70, максимум до ста квитків.

Також якщо є якась ДТП, ми знімаємо дані з камер. Ми так виграли дуже багато судів під час аварій з нашим транспортом, коли нас намагалися зробити винними. В тому числі поліція у протоколах писала, що винен водій автобуса чи тролейбуса. А ми знімали відео з камер і вигравали суд. За 5 років таких випадків було десь 20″.

Кондиціонери

“Зараз дуже багато скарг на кондиціонери. Кажуть, що водій їх не вмикає. Ми вже наліпки зробили у транспорті де є кондиціонери, а де немає. З 61 автобуса у нас 27 мають їх. З 56 тролейбусів – тільки 22. До 2019 року в Франківську не було жодного транспортного засобу з кондиціонером. Сім тролейбусів, які до нас їдуть з Туреччини, теж будуть з кондиціонерами.

Люди скаржаться, що у водія працює кондиціонер. Так, в нас в усіх нових тролейбусах та автобусах є кондиціонери для водія, бо водій знаходиться у транспорті 9 годин, а пасажир в середньому – 15-20 хвилин. Але всі нові закупівлі ми проводимо з кондиціонерами салону”.

Кількість водіїв

“Зараз у нас цілком достатня кількість водіїв у транспорті. Коли я прийшов на цю посаду, була велика недостача по тролейбусах. Тоді працювало 74 водії тролейбусів, з них 40% були люди пенсійного віку. З того часу ми випустили шість тролейбусних груп, і зараз у нас зараз працює 108 водіїв тролейбусів. Цього цілком достатньо для того, що ми маємо. Але ми плануємо розширюватись, тому зараз набираємо нову групу і будемо навчати їх. В усій Україні є проблеми з водіями, а у нас їх немає. На автобуси взагалі черга“.

Проблеми з водіями

“Проблеми бувають, водії ж не прилетіли з Марсу. Вони живуть в цьому ж суспільстві. Звичайно, люди розуміють, що приходячи працювати на “Електроавтотранс”, у них будуть інші умови роботи та інші вимоги, ніж у приватного перевізника. Не всі водіїв піддаються навчанню та впливу. Деяким потрібно дуже багато часу, щоб до цього звикнути. А якщо людина ще й старша, то їй важко змінитись.

Але у нас суспільство звикло, що водій – це няня, стюардеса, провідник, довідкове бюро. Він повинен знати все. Ми в день перевозимо 60 000 людей, відповідно це може бути 60 000 контактів. Якщо з цих контактів, хоча б 1% буде конфліктним, то уявіть, скільки скарг буде у день? Якщо людина хоче уточнити куди їде транспорт, чому саме так, чому не працює кондиціонер – для цього є call-центр. Потрібно дзвонити туди і уточнювати там. Завдання водія – безпечне перевезення людей.

За час карантину у нас пасажири йшли до водія, щоб сказати йому, коли хтось на задньому сидінні був без маски. Чому ви йдете до водія? Заставте цю людину одягнути маску. Ще пасажири часто йдуть до водія з проханням відчинити люк чи відкрити кватирку. Зробіть це самі, якщо не можете – у транспорті є інші чоловіки. У нас звикли, що водій повинен вирішувати ці питання.

Ми не кажемо, що пасажир завжди винен, а водій – ні. Це неправда. Водії теж бувають часто винними. Тому ми дуже сильно працюємо з ними і караємо фінансово за всі їхні упущення.

Наше основне завдання – мінімізувати контакт пасажир-водій. Зараз ми підготували правила користування транспортом, де є дуже багато не тільки прав пасажира, але й обов’язків. Ми хочемо, щоб пасажир виконував свої обов’язки, а водій – свої. І вони не пересікались.

Новий маршрут

“Я вважаю, що у нас не вистачає сполучення Коновальця-Пасічна. З іншого боку від будь-якого маршруту до Пасічної хочеться хапатись за голову. Тому що це дуже складний район.

Ми хочемо сполучення Коновальця – Обласна лікарня. Віднедавна туди їздять приватні автобуси, але ми вважаємо, що цей маршрут дуже потрібний пасажирам. По-перше, він довгий. По-друге, він нами не закритий, такого комунального сполучення немає. Ми його запланували на 2022 рік.

Але наразі ключове завдання – добудувати тролейбусну лінію і знайти місце під нове автобусне депо.

Насправді дуже важко повернутися на п’ять років назад, згадати, що було тоді і що є зараз. Якщо б можна було на один день перенестися на п’ять років назад і показати все людям, – вони б не повірили, що так було. Бо до доброго швидко звикають. Так само і наші працівники. Якщо б їх повернути на 5 років назад, з тими цінами, зарплатами, технікою та умовами праці, я думаю, вони б зовсім по-іншому сприймали те, що є зараз. Але це нормально, так всюди є. Думаю, я ще не все зробив з того що хотілось би, але у мене ще є рік за контрактом, а там подивимось!”.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм