В Україні планують виробляти вакцини проти COVID-19

В Україні розглядають запуск виробництва деяких вакцин проти COVID-19, які вже використовують у світі. Ймовірно, йдеться про китайську CoronaVac або мРНК-вакцини (так звані “генетичні”),

Про це повідомив заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар Ігор Кузін в інтерв’ю ТСН, пише Ратуша з посиланням на УП.

“Є декілька домовленостей про різні типи вакцини, є зацікавлення з боку іноземних партнерів локалізувати виробництво в Україні. Найближчим часом ми отримаємо інформацію вже про фактичну локалізацію. Найшвидшим варіантом локалізації може бути виробництво інактивованої вакцини, наприклад CoronaVac або мРНК-вакцини, бо технологічно цикл є відносно простим”, – розповів Кузін.

За його словами, МОЗ до кінця цього року матиме шорт-лист структур або фармкомпаній, які готові локалізувати вакцину.

Кузін стверджує, що єдиною великою перешкодою до локалізації виробництва буде вимога щодо прекваліфікації ВООЗ (позитивний висновок щодо якості, безпеки та високої ефективності ліків, а отже й рекомендація для державних закупівель). 

“Вона відноситься не лише до самої вакцини, а й до майданчика, де вона має бути вироблена. Наразі українські біотехнологічні виробництва, які ніколи не працювали на експортні потужності, не мають такої прекваліфікації. Це питання до одного року”, – розповів санлікар.

Окрім виробництва вже відомих вакцин, в Україні працюють над розробкою власниз.

ДО ТЕМИ: Вакцина Johnson&Johnson захищає від Delta-штаму – попереднє дослідження

За словами Кузіна, в Україні зараз є три наукових команди, які розробляють вакцину проти COVID-19.

“Дві з них є представниками Національної академії наук. Це наші вітчизняні науковці. Одна розробка ведеться академіком Андрієм Сибірним у Львові, інша – це Інститут біохімії імені Палладіна. Професор Сергій Комісаренко є керівником цієї команди”, – розповідає Кузін.

Також розробкою вакцини займаються принаймні дві приватні компанії:

  • україно-американський проєкт, дослідник Михайло Фаворов разом з “Діапроф-Мед”, у яких вже є готовий прототип, але вони ще не вийшли на клінічні дослідження;
  • фармвиробник “Індар”, який готовий навіть не розробити вакцину, а локалізувати її у себе. 

“Я вірю в українських вчених і впевнений, що рано чи пізно вони нам продемонструють свої результати і прототип української вакцини все ж з’явиться. Кілька тижнів тому була зустріч у стінах НАН, де ці дві команди презентували попередні результати досліджень. Вони ще на доволі ранньому етапі теоретичного обґрунтування або доклінічного етапу випробування вакцини. Але вони працюють над цим”, – розповів про прогрес Кузін.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм