У Краєзнавчому музеї проходить виставка унікальних чоловічих і жіночих вишитих сорочок ХХ ст. ФОТО

У День української вишиванки Краєзнавчий музей презентував онлайн-виставку унікальних чоловічих і жіночих вишитих сорочок ХХ ст. з фондової колекції.

Про це повідомили на Facebook-сторінці музею, пише Ратуша.

Представлені вироби виготовлені з домотканого лляного і конопляного полотна, вишиті різноманітними техніками: хрестик, гладь, низинка, мережка, вирізування.

Більшість експонатів виставки початку ХХ ст., серед них: безуставкові сорочки з суцільним рукавом пришитим вздовж основи полотнища, сорочки «морщена» або «морщенка», в якій верхня частина призбирана біля шиї від чого і походить її назва, а також – уставкові сорочки, в яких рукав з плечовою частиною з’єднаний уставкою. Особливістю таких сорочок є вишиті мотиви уставок, що повторюються на манжетах і передній частині стану.

В давнину розміщення декору на сорочках пов’язувалось з обереговою, захисною, магічною, а пізніше і естетичною функціями. Тому орнамент вишивали в місцях відкритого доступу до тіла, тобто на горловині, рукавах. Особливу увагу зосереджували на оздобленні рукавів сорочки. На виставці представлені сорочки «рукав’янки», де повністю вишитий рукав, – йдеться в дописі.

При вишиванні сорочки враховувався вік жінки, її сімейний стан. Сорочки виготовляли на всі життєві потреби. Це були буденні, святкові, весільні, жалобні, дівочі та жіночі, хлоп’ячі та чоловічі.
Існували і родинні сорочки, які передавались в спадок від матері до дочки. Таким чином зберігався родовий орнамент, який доповнювався і збагачувався протягом ряду поколінь.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм