У франківському університеті розповіли про ідеї, які вдалося втілити завдяки ґрантовому проєкту ЄС

В Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу підбили підсумки проєкту “Транскордонна мережа енергетично сталих університетів”. Участь в ньому брали виші чотирьох країн: України, Угорщини, Румунії та Словаччини.

Координатор проєкту в Івано-Франківську Максим Карпаш повідомив, що його вартість склала понад 112 тис. євро. 10% цієї суми надав університет, решта – гроші Європейського Союзу, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

Доцент кафедри енергетичного менеджменту і технічної діагностики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Андрій Яворський показав пілотну систему енергетичного моніторингу, яку розробили та встановили в межах грантового проєкту. Система відображає реальне споживання енергетичних ресурсів і працює за допомогою мережі Wi-Fi.

Ми реалізували цю систему на пристроях українського виробництва – ось такі невеликі коробочки дозволяють нам збирати дані щодо споживання електричної енергії, гарячої та холодної води, теплової енергії, газу. Так само ми можемо контролювати рівень температури, вологості й вуглекислого газу в приміщенні. І все можемо зробити в режимі реального часу, — каже Андрій Яворський.

В університеті за допомогою такої системи енергетичного моніторингу зменшили використання газу для опалення приміщень. Такі ж системи українського виробництва використовують румунські та угорські партнери вишу, розповідає Андрій Яворський. В межах проєкту змонтували також сонячну електростанцію, енергію якої використовує університет.

ДО ТЕМИ: “Urban Space 100” оголосив переможців осіннього ґрантового сезону

За словами координатора проєкту в Івано-Франківську Максима Карпаша, окрім того, розробили шаблони документів для системи енергетичного менеджменту в громадських будівлях. Ними вже користуються в різних областях України.

Ми передали документи в Україні вже в понад 40 установ. Це — і заклади вищої освіти, і бюджетні установи, і навіть муніципалітети. З нашої області, мені здається, дві територіальні громади вже взяли в нас ці документи. І сьогоднішній захід, я думаю, — привід для інших замислитися: можливо, їм також варто собі взяти. Ми передаємо комплект документів, інструкцію, як в себе запровадити систему енергетичного менеджменту відповідно до міжнародних європейських стандартів, — каже Максим Карпаш.

Проєкт “Транскордонна мережа енергетично сталих університетів” тривав 27 місяців. Його реалізація затягнулася через пандемію коронавірусу.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм