День Українського козацтва, Захисників України й Покрова: історії та традиції свят

Сьогодні, 14 жовтня, в Україні відзначають одразу декілька свят: Покрова Пресвятої Богородиці, День захисників та захисниць України та День Українського козацтва.

Покрова Пресвятої Богородиці – одне з найважливіших православних свят, пише Ратуша з посиланням на Уніан.

Історія свята

Свято Покрови є особливим для східних слов’ян. І за преданням, воно пов’язане з тим, що люди, які молилися у Влахернському храмі у Константинополі у 910 році, – з’явилася Богородиця, яка свій омофор (покривало для голови) розтягнула над людьми для того, щоб захистити їх від навали мусульман. Наступного дня загарбники залишили місто.

Українські козаки дуже шанобливо ставилися до Богородиці і до свята Покрови. Для козаків храм Покрови – це був центральний храм. І так вони завжди, де тільки була якась козацька громада, якщо будували храм, то обов’язково храм Покрови. У них був особливий культ Божої Матері, заступниці і захисниці від ворогів. Голова церква на Січі і ікони у кожному козацькому курені також були на честь Покрови Божої Матері.

Прикмети

Покров вважається днем приходу зими. До цієї дати часто починаються перші заморозки. До 14 жовтня збирають весь урожай, а худобу вже не виганяють на пасовище. У цей день варто відвідати церковну службу і прочитати молитву Богородиці. Свято Покрови Пресвятої Богородиці вважається вдалим для весілля. Укладений в цю дату шлюб буде міцним і щасливим. 

Щороку в жовтні ми віддаємо шану героям, які захищають українську незалежність в День захисників і захисниць України. Особливо актуальним це свято стало за часів військового конфлікту з Росією, коли наші бійці щодня ризикують життям на сході.

Це свято замінило День радянської армії 23 лютого, хоча деякі українці продовжують відзначати лютневу дату за звичкою.

День Українського козацтва приурочене до Покровів не просто так. Згідно з історичними даними, перші козаки з’явилися на території України в XVI-XVII роках. Вони вважалися вільними людьми і воїнами Христовими. Спочатку козаками називали тільки військові громади, а потім і територіальні.

Головною місією козаків був захист земель від нападу кримських татар, охорона торгових шляхів і захист кордонів держави. За часів одного з ворожих набігів, коли положення здавалося безвихідним, воїнам з’явилася Пресвята Богородиця і захистила їх. Саме тому здавна Діва Марія вважається заступницею і покровителькою козаків.

Період Козаччини – надзвичайно важлива сторінка нашої історії. Українці пишаються культурною спадщиною козаків та їх боротьбою за нашу національну ідею. Тому сьогодні ми вшановуємо їх пам’ять.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм