Суд зобов’язав прикарпатських чиновників зберегти пам’ятку національного значення “Садиба Реїв”

Івано-Франківський окружний адміністративний суд задовольнив позов обласної прокуратури про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії для захисту об’єкта культурної спадщини – пам`ятки національного значення «Садиба та парк», що в селі Приозерне.

Йдеться про палацову споруду в еклектичному стилі кінця ХІХ століття, яка належала графському роду Реїв – нащадкам древнього роду Потоцьких.

Як з’ясувала прокуратура, архітектурна пам’ятка вартістю понад 80 млн грн наразі перебуває під загрозою руйнування й занепадає через неналежне утримання та збереження, а уповноважений орган охорони культурної спадщини не вживає заходів для захисту цього об’єкта культурної спадщини.

У зв’язку з цим, прокуратура в судовому порядку зобов’язала управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської обласної  державної  адміністрації виготовити науково-проектну документацію щодо реставрації зазначеної пам`ятки національного значення і звернутися  до  Міністерства  культури  та інформаційної  політики  України  за  отриманням дозволу на її проведення, а також виконати функцію замовника стосовно проведення робіт по реставрації.

ДОВІДКОВО

Палац побудований під наглядом дружини Станіслава Рея графині Вільгельміни Рей з роду Ґлоґовських в 1882 році за проєктом львівського архітектора Юліяна Захаревича. Попередній палац, датований XVIII століттям, який первинно належав Юзефу Яблоновському, розібрали в 1880 році. Після смерті графині садиба переходить до одного з її синів (за іними даними внуків) Людвіка Рея (1896-1978).

Палац використовувався як житло представниками роду до початку Другої світової війни. Після її почату в 1939 році Людовік Рей покинув палац і перебрався до Парижа.

В 1945 році садибу перетворили на колгоспний свинарник. У пізнійший радянський період садиба і парк охоронялись як пам’ятка архітектури Української РСР (№ 1193). В різний період за радянської влади та після проголошення незалежності України в приміщенні палацу розташовувалась однорічна сільськогосподарська школа, психіатрична лікарня (1955 рік), гуртожиток Рогатинського зоологічного ветеринарного коледжу (з 1955 року).

З 1995 року до 2004 року в садибі розташовувався жіночий монастир УПЦ КП. В 2005 році садиба стала власністю церкви, а з 2008 року церква продала її на аукціоні приватним особам за 350 тисяч гривень. Після цього власники будівлі кілька раз мінялись. Нові власники не укладають передбачені охоронні документи на пам’ятку.

Один з власників планував до Євро-2012 року розташувати в будівлі готель адже географічно місце перебуває на межах Івано-Франківської, Львівської та Тернопільської областей.

Нащадок роду Мартін Рей планував розташувати в палаці центр міжнародних зв’язків діаспори, проте ці плани не вдалося реалізувати.

До складу садиби входить палац, в’їзна брама, зерносховище, конюшні та паркова частина.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм