Руслан Марцінків про те, чому його так люблять франківці, роботу, сім’ю і коли буде новий міст

Цьогоріч на місцевих виборах 84% іванофранківців підтримали чинного мера Руслана Марцінківа на посаду міського голови. Гідний показник, погодьтеся.

Ну і як не взяти інтерв’ю у нового-старого очільника обласного центру? Ми теж так подумали та домовилися про зустріч.

Не зважаючи на вечір п’ятниці, говорили довго, торкнулися багатьох тем. Розмовляли про те, наскільки очікуваними були результати виборів, як підтримувала сім’я; скільки грошей пішло на кампанію, про ситуацію з коронавірусом і розвиток Івано-Франківської ОТГ; про місцевий бюджет, футбол і подальші плани у новій каденції.

Думаємо, вийшло цікаво. Приємного читання!!

Ви набрали 84% голосів на місцевих виборах. Чи розраховували на такий результат?

Бо ми тяжко працювали цих 5 років, тому, я думаю, люди це відчували і підтримали. Дякую франківцям за підтримку. Чи очікували? Так. Більш як 80% ми очікували, ми працювали над цим і далі працюємо, щоб люди оцінили нашу роботу. Зрештою, люди вже оцінюють третій раз нашу роботу, адже це третя виборча кампанія “Свободи” у місті і з кожною кампанією йде приріст голосів. Ми починали з 24%, потім 29% і посада міського голови. І зараз маємо посаду міського голови і 54% “Свобода” отримала підтримку на виборах до міської ради. Я дякую франківцям за можливість далі творити добро.

Скільки грошей витратили на агітацію і звідки вони?

Зараз ми здаємо звіт, цифра витрачених на виборчу кампанію коштів складає приблизно 1,1 млн грн. В основному це були медіа і поліграфія. В нас є партнери, які постійно допомагають і кандидати в депутати, які і цієї кампанії не підвели. Зокрема, ТЗОВ МІСТО-НВ, це поліграфія і ТЗОВ ВЕСТ БОРД, це білборди, якими займається Олег Капустяк. Це також інші кандидати, які мали можливість допомогти у веденні виборчої кампанії, наприклад, Роман Харук та Андрій Строїч.

Не хвилюєтеся, що міська рада з ВО “Свобода” стане схожою на Верховну раду з її монобільшістю?

Ні, не переживаю за це, тому що у Верховній раді це люди, які сформувалися за місяць, а наша команда сформована і пройшла вже 15 років. Ми мали 14 депутатів, зараз маємо 28 і більшість цих людей знаємо роками. Це не просто люди, які прийшли по оголошеннях, а люди, які пройшли партійну боротьбу, виборчу кампанію, роботу на комунальних підприємствах. Тому ці речі не порівнювані.

Попри те, що Ви були впевнені в хорошому результаті на місцевих виборах, якби все ж не стали міським головою, що робили б далі?

Те, чим займаюся і зараз. Змінював би місто, область, країну. Тобто насправді в житті нічого не закінчується з посадами, це певні можливості. Але франківці довірилися мені на наступні 5 років, тому буду старатися виправдати цю довіру.

Як сім’я підтримувала Вас під час виборів?

Моя сім’я вже звикла до виборчих кампаній. Напевно дружина не дуже радіє, що неділя і вечори знов будуть робочі, але сім’я – це ж в першу чергу взаєморозуміння і терпіння. Тому мене повністю підтримували.

Ваші ТОП-5 завдань, які поставили перед собою в новій каденції?

Добудувати міст. Запустити в місті повністю комунальний транспорт. Перевести місто на індивідуальне опалення, бо бачимо, які проблеми з теплопостачанням. Наступне — здавати в експлуатацію щороку мінімум два-три дитячі садочки. Та сформувати єдину родину громади, зважаючи, що 18 сіл приєднується до Івано-Франківська, тобто комунікацію, дороги, транспорт, щоб ми стали дійсно одною родиною. Тому розробимо спільну стратегію розвитку. Ну і втілимо ті пріоритетні речі як в місті, так і в селах, в тому числі та благоустрій. Як от, наприклад, завершити перетворення парку ім. Шевченка та інші зелені зони. Роботи насправді дуже багато.

Щодо нового виконкому, як буде формуватися і з кого складатиметься?

Цього разу буде дуже великий виконавчий комітет, бо закон передбачає, що всі 18 сіл будуть мати старост, відповідно 18 людей автоматично будуть членами виконкому. Крім того, шість, можливо навіть сім заступників, секретар, керуючий справами, а це вже людей 25. Плюс ще інші політичні сили, громадські організації та релігійні громади. Тому людей 35-40, очевидно, буде в виконкомі. Це буде важко, бо вперше такий великий виконком, ну але є норми закону, будемо працювати.

Заступників не думаєте міняти, щоб, так би мовити, освіжити команду?

Буде переформатування повноважень заступників. Тому побачите і нових людей, і тих самих, але просто з іншими обов’язками.

Плавно переходимо до теми коронавірусу. Яка ситуація в місті, але чесно. Бо перед виборами ситуація була контрольована і про дистанційне навчання особливо і не говорили. А після виборів ситуація стала критичною і старші класи уже на дистанційці.

Недавно ми побачили, що пішов ріст захворюваності у Франківську. Але це не тільки в нас, а й по всій країні і Європі, наше місто не є винятком. Тому, щоб зупинити цей ріст ми прийняли рішення відправити 5-11 на дистанційне навчання, щоб справлятися медично з епідемією. Сьогодні організували додаткові місця. Наприклад, 120 місяць є в пологовому будинку і вже 26 пацієнтів там перебуває. Також 60 додаткових місць у дитячій лікарні. Ще 185 ліжок буде на базі поліклінік, і ще одна поліклініка на 150 місць є. Ми системно готуємося, в разі, якщо дійсно така проблема буде. Але тут питання не в ліжках, а в першу чергу в медичному персоналі. В цих закладає є наявний медичний персонал, який може надавати потрібну медичну допомогу.

Чи не боїтесь повного локдауну Івано-Франківська? Що робити, якщо місто все ж закриють?

Я думаю, якщо закриють, то будуть закривати і по всій країні, а не лише Івано-Франківськ. Тому я вважаю, що вже такого локдауну не буде, а лише певні обмеження.

Думаєте центральна влада все правильно робить для того, щоб справлятися з пандемією?

Найбільш неправильно це те, що “ковідний” фонд використовується не за призначенням і ми не підготувалися до цієї хвилі належним чином з державного бюджету. Ці кошти витрачали на ремонт доріг, а не на кисень, обладнання і медикаменти. Ось це найбільша проблема, а потягнути все коштом міського бюджету не реально.

Поговоримо про бюджет. Чи вистачить місту коштів на останні два місяці 2020 року? Адже і без коронавірусу вони, зазвичай, були важкими.

Важко, але все-таки ми виплачуємо заробітну плату, комунальні послуги, трохи даємо матеріальні допомоги. Витягуємо, але це дуже важко.

Чому, на Вашу думку, Франківську ніяк не хочуть дати пів мільярдний кредит? І якби все ж дали, як виплачували б його?

Напевно політична є складова, тому не отримуємо. Ми другий рік поспіль звертаємося, нам відмовляють. Ми пробуємо отримати кошти на розвиток і це нормальна практика, коли позичають кошти на реалізацію великих, амбітних проєктів, а в нашому випадку, це міст, громадський транспорт, капітальні видатки. Може бути таке, що ВО “Карпати” захочуть продати наступного року це підприємство і ми обов’язково будемо брати участь в аукціоні по викупу, якщо, не дай Боже, це дійсно станеться, бо це наш найбільший платник податків. Під такі речі треба брати кредит, це дає прибуток місту.

А виплачували б так, як і зараз виплачуємо. Ми сьогодні на хорошому рахунку в європейських банках та інших. В нас єдина проблема, це по Світовому Банку є виплата, кредит, який брали до мене ще. 12 чи 13 років тому було прийняте рішення щодо заміни очисних споруд. Всі інші зобов’язання які я брав, ми виконуємо.

Бюджет 2021: яким він буде?

Важко сьогодні спрогнозувати. В першому читанні він був прийнятий, очікуємо кінцеві цифри і тоді вже будемо визначатися та давати відповідь. Бюджет міста будемо приймати наприкінці листопада на першій установчій сесії, тому ми готуємося. Я думаю, що все буде нормально.

Щодо нового Пасічнянського мосту. Гроші, 60 мільйонів, які мало отримати місто, дивним чином пішли на область. Думаєте Франківськ все ж отримає ці кошти?

Я не знаю, що буде область робити, бо це нереально. Це щось типу: “ми хочем дати”, але дають не тим. Це при тому, що всі знають, хто будує міст. Таке враження, що це свідома провокація. Як я вже казав, що пообіцяти женитися — не означає женитися. Ось так і з цими 60 млн грн. Тому я думаю, що місто не отримає ці гроші.

То коли ж має бути цей міст?

Наступного року ми продовжимо будувати розв’язку. Мене не стільки міст турбує, як, власне, сама розв’язка, тому зобов’язані її зробити. Будемо пробувати брати кредит. Не дадуть кредит — будем концентрувати кошти та будувати. Іншого шляху немає. Сказати на 100% коли буде міст, сказати не можу.

Перед виборами одна з політичних сил обіцяла аж два мости нашому місту. Можливо треба в них запитати, де збиралися їх брати, може мають якісь секрети?

Написати можна і три, і чотири мости. Я думаю, вибори закінчилися, то вже і два мости теж закінчилися. Представники цієї політсили хочуть в будівельну комісію, тому все добре, будуть будуватися (сміється, авт.).

А коли завершиться об’єднання бульварів?

Я думаю, що до кінця цього року завершиться об’єднання. Нижній шар вже до вулиці Хотинської заасфальтували. Зараз від Хотинської до Тичини зробимо і пустимо транспорт. Думаю, цього року зробимо, ну крайній термін — на весну, це 100%.

Перейдемо до ОТГ, яка крім Івано-Франківська включає тепер ще 18 сіл. Навіщо так багато?

Ну 5 сіл – приміські. Було б дивно, якби вони не ввійшли до Івано-Франківська. Решта сіл навколо. Напевно, трошки дивно тільки Тисменичани і Кам’яна, але люди дуже хотіли до міста. В будь-якому випадку це актив, хто б що не говорив, це можливості для міста, для розвитку інвестицій, інфраструктури. Наприклад, Тисменичани мають річку, з якої можна добудовувати водозабір води для Франківська. В нас зростає кількість населення, відповідно і потреби води. І її треба десь брати. От вам Тисменичани. Мало хто знає, що сьогодні ми з Богородчанського району забираємо воду. Один з водозаборів є в Чернієві, другий в Богородчанському районі. Тому — це великі можливості для нашого міста.

Чи будуть проблеми з комунікацією, зокрема з комунальним транспортом до всіх сіл ОТГ?

Проблеми будуть, навіть в місті. Але якось вживемося. До речі, один із заступників буде займатися виключно селами ОТГ. Тому, що 18 сіл об’їхати неможливо. Якщо є 7 днів і по 2-3 села в день об’їжджати, то це рівно тиждень на об’їзд всіх сіл нашої ОТГ.

Поговоримо про сім’ю. Як дружина ставиться до того, що ви більшість часу присвячуєте роботі? (Якраз в цей момент телефонує дружина, авт.)

Ось якраз дружина зараз мені дзвонить і вона зла, бо я мав бути швидше сьогодні. Буде біда. От вам і відповідь (сміється).

Коли трапляється вільна хвилина, як проводите час?

Вільний час в суботу — це в мене сімейний день, бо неділя — робочий. Любимо з дружиною десь поїхати: в гори, помандрувати, в основному по Україні. За кордон було лише декілька поїздок. Остання — кілька років тому в Рим. Ми дуже мріяли про це, бо Рим — столиця світової історії, столиця католицтва. Було бажання поїхати на декілька днів туди, подивитися в римський період часу, потім середньовіччя. Це була дуже хороша поїздка, навіть атмосфера Риму надихає.

Ще одна тема — футбол. Що робити з “Прикарпаттям”, зважаючи на останні результати команди?

До кінця сезону нічого не будемо робити. Надіємося, що зараз заграють трохи краще. Наразі кардинальні зміни нема як робити, коли гра через кожні три дні. Поки що можемо тільки обурюватися. Але є тренер, ми йому довіряємо, нехай показує результат. Розуміємо, що не просто зараз це зробити.

І наостанок. У вас чимала підтримка серед франківців, але є і багато хейтерів. Що можете їм побажати?

Що їм побажати … То в основному всі кандидати, ті, що хейтери. Три тисячі кандидатів, от тобі і хейтери. Ясно, що я не проти, бо вони кандидати. Щастя, здоров’я, многих літ можу побажати.

Гавриленко Юлія

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм