Прикарпатський округ №87 залишився без державної субвенції

Кабінет Міністрів України розподілив 1 мільярд 677 мільйонів 376 тисяч 194 гривні субвенцій на соціально-економічний розвиток окремих територій між 1161 об’єктом у різних регіонах України. Про це йдеться у відповідному розпорядженні №468-р від 19 травня 2021 року

Найбільша сума коштів пов’язана з медичними та освітніми закладами, а найменше направлено на ремонти доріг та соціально-культурну сферу, пише Ратуша з посиланням на ОПОРУ.

Найбільше грошей спрямовано до Дніпропетровської, Одеської та Харківської областей, а також м. Києва. Найбільшу кількість субвенцій отримав 198-й округ Сергія Рудика, округ №23 Ірини  Констанкевич та 130-й округ Ігоря Негулевського. Натомість 31 округам не виділили коштів взагалі.

Що таке субвенції

Якщо говорити дуже просто – це грошова допомога місцевому бюджету з боку державного бюджету, яка йде на фінансування певного об’єкта інфраструктури, який є актуальним і важливим для розвитку громади. Як правило, кошти мають бути спрямовані на об’єкти, які не під силу профінансувати з місцевого бюджету, через їхню дорогу вартість, але на практиці це не завжди так.

ДО ТЕМИ: Вірастюк став членом фракції “Слуга народу”

Із 2012 року в Україні існує субвенція на соціально-економічний розвиток окремих територій або простіше “соцеконом”.  Проте бюджетна програма, яка за своєю метою та ідеєю покликана вирішувати актуальні регіональні проблеми, по суті, стала заручником піар-кампаній народних депутатів. Як наслідок, мільярди коштів платників податків роками розпорошувались на фінансування десятків, а то й сотень несистемних чи навіть дріб’язкових витрат, вартістю 50 тисяч гривень і менше. 

Проблемні аспекти розподілу субвенцій

Досліджуючи процес розподілу субвенцій на соцеконом протягом 2016-2020 року та аналізуючи роботу народних депутатів команда ОПОРИ помітили, що цей процес супроводжується декількома проблемними моментами:

  • Ключовий вплив на визначення об’єктів, які мають фінансуватися, мають народні депутати України. Така можливість забезпечується через Комісію для підготовки пропозицій щодо розподілу субвенції. Вона створена при Міністерстві фінансів, яке є розпорядником коштів субвенцій. 24 з 26 членів комісії – народні депутати, які є членами Бюджетного комітету. Ще 2 осіб представляють Мінфін. У комісії немає представників Міністерства розвитку громад та територій, яке і відповідає за регіональний розвиток. Це негативно впливає на процес розподілу субвенцій. Наприклад, це може проявлятися у тому, що, обираючи об’єкти для фінансування, члени комісії будуть керуватися не економічною доцільністю, а політичними інтересами.
  • Роль Міністерства фінансів у процесі розподілу субвенцій є номінальною. Вони затверджують та скеровують до Кабміну те, що підготувала Комісія і практично не впливають на цей процес. 
  • Робота Комісії для підготовки пропозицій щодо розподілу субвенції є непрозорою. ЇЇ діяльність не висвітлюється, а засідання не анонсуються.
  • Розподіл субвенцій відбувається “в ручному режимі”, бо відсутні критерії, на основі яких ухвалюються рішення щодо вибору об’єктів, які варто фінансувати. При виділенні коштів не враховується ні кількість населення, ні стан соціально-економічного розвитку, ні стратегії розвитку громад та областей. 
  • Розподіл субвенцій нерівномірний між різними областями, округами та громадами. 
  • Розподіл відбувається на основі пропозицій депутатів,  які формуються непублічно. Лише в поодиноких випадках проводяться публічні консультації щодо тих об’єктів, які потрібно фінансувати у першу чергу.
  • Субвенція стала інструментом, за допомогою якого уряд забезпечує лояльність мажоритарників до рішень та політики, яку він реалізує. Це проявляється у тому, що більше коштів субвенцій отримують ті місцеві громади, які знаходяться в межах мажоритарних округів, які підтримують урядові ініціативи. 

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм