Юні франківці створили унікальний пристрій для вимірювання якості повітря в школах. ФОТО

Троє учнів франківського Ліцею імені Івана Пулюя – Михайло Ярицький, Максим Гикавець та Данило Дівнич створили проєкт приладу, який здатний вимірювати концентрацію вуглекислого газу, вміст пилу та формальдегіду в шкільних кабінетах та інших приміщеннях. Свій проєкт хлопці подали на програму “UPSHIFT” і здобули менторську та фінансову підтримку на його реалізацію.

Кореспондентка Ратуші поспілкувалася з юними франківцями та дізналася більше про їхній винахід.

Михайло, Максим та Данило навчаються у 10 класі та називають себе інтровертами.

Наша команда складається з доволі інтровертних особистостей та гік-персон, які дуже поглиблено вивчають попкультуру. Ми зацікавлені у вивченні чогось нового, у пізнанні нових сфер та дійсно горимо вирішенням екологічних проблем, – каже Михайло Ярицький.

Хлопці розповідають, що над проєктом задумались під час минулого навчального року, коли була “дистанційка”. Усі троє захворіли на алергічний риніт, тоді й зрозуміли – проблема справді серйозна і потребує вирішення.

Під час дистанційного навчання у нас розвинулися алергічні риніти та з’явилися проблеми зі слизовими. Одного вечора ми зібралися в нашій улюбленій кав’ярні поговорити про життя. Атмосфера там дуже гарна, ми завжди туди приходимо після уроків. Заговорили про наше здоров’я і почали досліджувати це питання, – ділиться Михайло. – Особисто я вивчав статті, читав статистику ВООЗ, МОЗ та ЮНІСЕФ. А Данило знайшов варіант вирішення проблеми – встановлення даного приладу. Ми не винайшли велосипед створенням цього приладу, а просто захотіли висвітлити цю проблему та популяризувати її вирішення. Люди займаються спортом, якістю їжі, в школах впроваджують нові класи, збирають гроші на ремонт, тюль, проте над якістю повітря ніхто не замислюється. А ця проблема тут і зараз впливає на нас.

На створення проєкту пішло три місяці. Весь цей час хлопці радилися зі своїми батьками, вчителями та спеціалістами, а також складали список деталей, які їм знадобляться для виготовлення приладів.

Ми назвали наш пристрій “Oxyfree”. Він аналізуватиме якість повітря, виводитиме детальні графіки та показання на дисплей. У ньому знаходитимуться датчики вуглекислого газу, формальдегіду та пилу, – розповів Максим.

Ці графіки будуть зрозумілі звичайній людині, ми над цим довго працювали. У пристрої буде три індикатори різного кольору: зелений означатиме норму, жовтий – вище норми, червоний – це сильна загроза. Все буде супроводжуватись звуковими та візуальними ефектами. На корпус ми додамо значення всіх станів. До речі, корпус буде виготовлений на 3D-принтері за допомогою пластику PLA, який виробляється з кукурудзи, – зауважує Данило.

У кінці серпня Данило, Максим та Михайло вирішили подати заявку на участь в інноваційній програмі для молоді – “UPSHIFT” та отримати фінансування для свого проєкту. Хлопці запевняють, навіть якби не отримали кошти, все одно продовжили б свою справу.

Ми хотіли добитися максимального розголосу даної проблеми, отримати фінансування, щоб змогти повністю реалізувати наш проєкт. Але навіть якби не отримали фінансування, ми б все одно продовжили його впроваджувати. Бо ця проблема справді нас турбує! – запевнив Михайло.

Винахідники розповідають, весь цей етап їх підтримувала мама Михайла – пані Леся. Вона їздила з хлопцями на оголошення результатів програми та, як ніхто інший, вірила у їхню перемогу.

Нам допомагала мама Міші, вона підтримувала нас упродовж всього часу. Їздила з нами на цей конкурс, піднімала наш командний дух і допомагала всім, чим могла, – каже Максим.

І навіть придумала нам назву – “Франківські паяльники”, – сміється Данило.

Під час оголошення результатів програми хлопці дуже переживали.

Було десять команд-фіналістів, тому ми дуже-дуже-дуже сильно нервували! Міша порвав свій бейджик від нервів, у мене коліна трусилися, Максим теж сильно переживав. І коли нам сказали, що наш проєкт отримує фінансування, в нас був просто вибух емоцій! Ми закричали на весь зал! На нас оточуючі дивились, як на дикунів, – пригадує Данило.

Програма “UPSHIFT” надасть франківцям фінансову підтримку – 50 тисяч гривень. На реалізацію проєкту хлопці матимуть три місяці.

За цей час ми плануємо встановити чотири пристрої в класах та будемо проводити дослідження щодо якості повітря в школі, спілкуватимемось зі спеціалістами та даватимемо їм статистику, яку зберемо завдяки нашому пристрою, а вони вже будуть аналізувати це все, – каже Данило.

В майбутньому юні франківці хочуть запровадити такі пристрої в усіх школах Івано-Франківська.

Ми хочемо популяризувати цю тему в нашому ліцеї, розвинути її. На базі цих дослідів ми б хотіли сформувати щось типу путівника або рекомендацій щодо того, як дотримуватися чітких норм, – каже Михайло.

Ми б хотіли надалі працювати в цій сфері, тому що ця проблема є. Ми хочемо покращити світ, в якому живемо і будуть жити наші діти та внуки, – наголошує Данило.

Юля Стасюк

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм