Нацполіція відкрила провадження через недостовірні дані у фінзвітах кандидатів 87-го округу

Надвірнянський районний відділ поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області відкрив кримінальне провадження за ознаками подання завідомо недостовірних відомостей у фінансових звітах про надходження і використання коштів виборчого фонду на проміжних виборах народних депутатів по 87-му округу.

Фігурантами провадження є Олександр Шевченко (партія “За майбутнє”) та Юрій Голіней (партія “Платформа громад”). Найімовірніше, йдеться про приховані витрати на рекламу у соцмережі Facebook, пише Ратуша з посиланням на ЧЕСНО.

Відповідні матеріали до Нацполіції направило Національне агентство з питань запобігання корупції.

Проміжні вибори до парламенту проходили 28 березня, зокрема у 87-му окрузі на Івано-Франківщині. Як раніше писав Рух ЧЕСНО, офіційні витрати Олександра Шевченка на рекламу у соцмережах становили всього 100 тис. гривень, тоді як згідно з бібліотекою Facebook-реклами його фактичні витрати під час кампанії перевищують 20 тис. доларів (близько 600 тис. гривень).

ДО ТЕМИ: Довибори на Франківщині: не всі члени ДВК 87 округу отримали зарплату

Йдеться виключно про кошти, отримані Facebook — ця сума не включає видатки на створення контенту, оплату послуг посередників, а також сплату податків. Таким чином, загальна сума витрат повинна бути суттєво вищою.

Зазначені факти ЧЕСНО передав до ОВК № 87 та до НАЗК ще у квітні.

У провадженні фігурує й інший кандидат — Юрій Голіней. За підсумками аналізу фінзвітів кандидатів у народні депутати ЧЕСНО виявив ознаки заниження витрат Голінеєм на зовнішню рекламу та рекламу в інтернеті. Згідно із даними бібліотеки Facebook-реклами, на поширення рекламних дописів зі сторінки Юрія Голінея витратили 1850 доларів, або майже 50 тис. гривень. Втім, офіційно на розміщення реклами в інтернеті кандидат витратив втричі менше — 14 тис. гривень.

Згідно із витягом з єдиного реєстру досудових розслідувань, кримінальне провадження відкрито за частиною 1 статті 159-1 Кримінального кодексу України. Стаття передбачає цілий спектр санкцій — від незначних штрафів (від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) аж до обмеження чи позбавлення волі на строк до двох років. Втім, не зовсім зрозуміло, хто буде нести відповідальність — самі кандидати чи розпорядники їхніх виборчих фондів.

Нагадаємо, після тривалого і скандального підрахунку голосів переможцем виборів по 87-му округу ЦВК визнала кандидата від “Слуги народу” Василя Вірастюка.

Що передувало: 28 березня на Івано-Франківщині відбулися проміжні вибори народного депутата у 87-му виборчому окрузі з центром у Надвірній. Тут балотувалися 14 кандидатів.

4 квітня на сайті ЦВК з’явилися дані 100% протоколів ДВК, згідно з якими перемогу на довиборах до ВР у 87-му окрузі здобув кандидат від партії “Слуга народу” Вірастюк.

Поліція порушила 17 кримінальних проваджень стосовно ймовірних порушень під час проміжних виборів в окрузі №87.

5 квітня ЦВК прийняла до подальшого розгляду й опрацювання протокол ОВК про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 87, проте 12 квітня зобов’язала уточнити його з урахуванням рішень судів.

Велика палата Верховного Суду постановою від 1 травня скасувала протокол ЦВК від 22 квітня, яким переможцем на виборах до Верховної Ради в окрузі № 87 визнано Вірастюка.

На засіданні 19 травня на виконання постанови Великої палати Верховного Суду ЦВК встановила результати виборів в одномандатному виборчому окрузі № 87. Проте 21 травня кандидат Олександр Шевченко оскаржив дії ЦВК, протокол та окремі пункти постанови комісії. Верховний Суд розглянув цей позов та 23 травня частково задовольнив його – скасував пункти 1-2 постанови та протокол ЦВК від 19 травня.

ЦВК 25 травня повідомила, що оскаржила рішення Верховного Суду.

5 червня Велика палата Верховного Суду залишила в силі протокол ЦВК про результати виборів до Верховної Ради у 87-му окрузі, згідно з яким перемогу здобув Вірастюк.

ДО ТЕМИ:

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм