На Прикарпатті перевірять “гірляндне” споживання домашніх сонячних електростанцій

Енергорегулятор перевірить системи розподілу АТ “Прикарпаттяобленерго” та ТОВ “Прикарпаттяенерготрейд” щодо законності підключення та розрахунків для домашніх сонячних електростанцій.

Таке рішення ухвалили на засіданні Національної комісії, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, пише Ратуша з посиланням на INFO ITTA.

“Я так розумію, тут у нас чергові ознаки так званих гірлянд? Перевірятимемо”, – зазначив голова НКРЕКП Валерій Тарасюк під час засідання.

В обґрунтуванні проєктів рішень щодо проведення перевірок зазначається, що НКРЕКП отримала лист Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки, який відзначає порушення в галузі виробництва е/е СЕСд, а також інформацію від зазначених компаній на свої запити.

ДО ТЕМИ: Відомо, коли у Франківську запалять головну новорічну ялинку

Під час аналізу цієї інформації Комісія виявила невідповідність отриманих від ліцензіатів даних щодо приєднання та введення в експлуатацію генеруючих установок приватних домогосподарств, а також розрахунків за “зеленим” тарифом, зазначає регулятор.

У селах Вишнівці, Середній Майдан (Надвірнянський район), Старий Угринів (Калуський район) Івано-Франківської області СЕСд розміщені за адресами, розділеними за окремими номерами, але земельні ділянки, на яких вони встановлені, не розділені, і відсутні кадастрові номери, що не дає змоги встановити факт відповідності встановлення цих установок у межах приватного домогосподарства та використання землі за призначенням, – зазначено у документі.

Згідно з документом, обсяги споживання е/е приватних домогосподарств, де було виділено адреси за результатами поділу об’єкта, також незначні, а в більшості випадків взагалі відсутні. Крім того, встановлено факти відсутності договорів на постачання електроенергії, тоді як договори про приєднання СЕСд підписано.

Крім цього, “Прикарпаттяенерготрейд” виявив за однією адресою підписання декількох договорів про приєднання за одним ЕІС-кодом, що, у свою чергу, призвело до невідповідності дозволеної законодавством потужності домашніх генеруючих установок, пояснюється в обґрунтуванні.

Як повідомлялося, раніше на зловживання власниками домашніх сонячних електростанцій (СЕС) під час використання поточної моделі підтримки приватних домогосподарств за “зеленим” тарифом звертали увагу у Міністерстві енергетики.

Виходячи з презентації Міненерго, що є у розпорядженні інтернет-порталу “Енергореформа”, доказом зловживань слугує велика кількість договорів щодо домашніх СЕС з неприродно низьким споживанням електроенергії.

У 15% домогосподарств, які встановили приватні СЕС, узагалі відсутнє споживання, а у 11% воно становить лише 1 кВт-год/місяць. Загалом 41% домогосподарств споживає менше ніж 10 кВт-год/місяць, навіть узимку, – наголошується у презентації.

При цьому станом на 31 грудня 2020 року понад 23% договорів на підключення домашніх СЕС до мережі є додатковими договорами тих самих власників. Із них 12,06% договорів – другі в одного власника, 11,06% – треті та більше. Є випадок наявності в одного власника відразу 82 договорів – найбільшої кількості договорів “в одні руки”.

Водночас 2% домогосподарств відпускає у мережу обсяги, що перевищують договірну потужність, свідчать дані презентації.

Наприкінці жовтня Міненерго анонсувало розробку системи підтримки малої розподіленої генерації Net Billing, яка має змінити нинішнью систему “зелених” тарифів для просьюмерів.

Потужність СЕСд за підсумками січня-вересня 2021 року перевищила 1 ГВт, що становить майже 17% потужності сонячної генерації в Україні.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм