На Франківщині одна з громад боргує майже 4 мільйони гривень заробітної плати. ФОТО/ВІДЕО

Витвицька територіальна громада, що на Франківщині, недоотримала приблизно 1 мільйон гривень у свій бюджет за перше півріччя 2021 року через зменшення надходжень від вирубки лісу.

Про це журналістам Суспільного розповів очільник громади Василь Ільницький, пише Ратуша.

Із 62 територіальних громад Івано-Франківщини третина не змогла наповнити свій бюджет на 100 %. Це, зокрема, Обертинська, Долинська, Калуська громади. Найгірший показник — у Витвицької тергромади.

За перше півріччя вона наповнила бюджет лише на половину. Про це повідомила очільниця управління фінансів облдержадміністрації Ірина Мацькевич на нараді 13 липня.

“Наша Витвицька ТГ виконала 52 % від запланованих показників або недоотримала 3 мільйони 400 тисяч гривень. Це — вкрай критична ситуація, найгірша в області, — сказала Ірина Мацькевич. — Ми знаємо, що ця громада мала заборгованість по заробітній платі станом на 1 січня. І станом на 1 липня знову облікується борг — 3 мільйони 800 тисяч гривень. Ми вже бачимо, що вони до кінця року, починаючи з півріччя, не мають чим платити працівникам своїх установ”.

4,5 роки тому Витвицька громада об’єднала дев’ять сіл. За словами сільського голови Витвиці Василя Ільницького, зараз у громаді є 192 працівники бюджетної сфери. Їм боргують зарплату з травня. За пів року зекономили 800 тисяч, оптимізувавши частину людей. Аби громада розвивалася, знайшли кількох інвесторів. Зокрема, одна з фірм уже провела геологічну розвідку неподалік села і планує до кінця року збудувати там завод мінеральних вод.

Є перемовини з іншою компанією щодо використання трьох заморожених газових свердловин та буріння кількох нових. Також у планах – будівництво відпочинкового комплексу, розвиток тваринництва і ферм, відновлювальної енергетики. Загалом розраховують на наповнення бюджету кількома мільйонами гривень.

“Зараз наповнюємо бюджетз того, що приходить. Це – податок на доходи фізосіб, попенна плата від вирубки лісусплата земельного податку, якась невелика частина грошей від підприємців, які торгують у нас, — розповідає Василь Ільницький. — Є п’ять пилорам, які майже не працюють, бо ліс майже не рубають. Тому ми маємо недоотримання в цьому році майже мільйон гривень попенної плати. На сьогодні ми виплатили зарплату за квітень. Тобто, десь тримісячна заборгованість”.

Одне із джерел доходу громади – пилорами. Власник однієї з них Юрій Хальпінський розповідає, що на повну потужність не працює приблизно півтора року, бо не має сировини.

Наразі роблять пелети з деревини та піддони. Доходи зменшилися, а видатки, навпаки, зросли. Тільки за оренду землі сплачує 1 600 гривень щомісяця.

“Світло і податки — орієнтовно 15 тисяч у місяць. Податки можна рахувати по-різному. Наприклад, зараз прийшов податок на нерухомість – 16 тисяч. Це одноразова річна сплата. Плюс оренда, плюс єдиний податок”, — говорить підприємець.

Між селами Станківці та Слобода Болехівська облаштували кемпінгове містечко. Зараз тут розташувався дитячий літній табір.

Турист Володимир Тимків містечком, як і місциною, задоволений. Втім, має і зауваження.

“Потрібна дорога, щоби люди могли спокійно заїхати, без жодних проблем. І ще одне таке кемпінгове містечко або якийсь туристичний комплекс, бо дуже мальовнича природа, але важко заїхати”, — ділиться Володимир Тимків.

Виконавчий директор Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, проблеми із зарплатою не сформувалися за останні пів року, вони набуті за кілька років. Частково це сталося через те, що деякі видатки раніше покривала освітня субвенція. А зараз – це відповідальність громади. Наприклад, оплата комунальних послуг та зарплата технічному персоналу.

“Я би хотів звернути увагу ще на один показник: якщо порівняти фінансові надходження цієї громади в минулому році, то за пів року ця громада отримала на 20 % більше грошей, — пояснює Юрій Стефанчук. — Тому можна зробити висновок, що вони або сподівалися на великі надходження від якогось бізнесу, і цього не сталося, або при формуванні свого бюджету виникла технічна помилка, яку вони сьогодні в змозі виправити”.

Голова Витвицької громади Василь Ільницький каже, що за попередніми розрахунками до кінця року Витвицька громада виконає бюджетний план на 80-85%.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм