Медовий Спас: історія свята і що не можна робити

Медовий Спас – перше з низки свят, яких називають Три Спаси. Кожен із Спасів збігається з одним із християнських свят, але має народні традиції.

Маковій приурочений до початку іншої важливої події – в цей же день починається Успенський піст 2022, пише Ратуша з посиланням на Уніан.

Чому називається Медовий Спас – історія 

“Медовий Спас” – це народна назва свята, де слово “Спас” – похідне від “спасати” або “запасатися”. З давніх-давен вважалося, що саме з цієї дати можна збирати мед у вуликах і заготовлювати його на зиму. Те ж саме стосується горіхів і меду, саме тому Спасів три – Медовий, Яблучний і Горіховий. Ми згадували про це, розповідаючи, коли Спаси 2022.

Деякі історики пропонують альтернативні варіанти трактування назви, де “Спас” – скорочення від слова “спаситель”, тобто, Ісус Христос. Друга версія свідчить, що “Спас” – це назва перших двох тижнів серпня у лексиконі древніх слов’ян.

У народі Медовий Спас ще називають “Маковій” – на честь пам’яті християнських мучеників Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркелла. У народному календарі значиться, що 14 серпня дозрівав мак – його збирали і використовували для приготування випічки або іншої продукції, так що, назву можна віднести і до цього історичного факту.

Третя назва свята – “Мокрий Спас” або “Спас на воді”. Ці фрази з’явилися після того, як, згідно з легендою, в Константинополі виникла страшна епідемія. Позбутися від неї вдалося лише освяченням водойм, яке проводили за допомогою частинки хреста, на якому був розіп’ятий Син Божий. 

Що потрібно робити в Медовий Спас – традиції

Пасічники в цей день повинні зібрати мед з вуликів і віднести стільники до церкви на освячення, після якого частину залишали собі, а іншу частину – підношення священикам. 

У слов’ян була традиція, яка збереглася до сих пір – на Мокрий Спас потрібно було ходити до водойм і купатися в них всією сім’єю. Такий ритуал обіцяв міцне здоров’я і благополуччя на весь рік. Примітно, що після Спаса на воді купатися в річках і озерах вже не можна – вода починає зацвітати і стає більш прохолодною.

На Маковія господині здавна збирали мак, освячували його в церкві і готували з нього булочки або пироги. У сучасному світі ця традиція також дотримується, але мак можна купити в магазині – від цього суть обряду не зміниться.

Медовий Спас для православних віруючих – привід сходити до церкви, після чого люди збираються вдома всією сім’єю і готують святкову вечерю. Сідають за стіл, читають молитви і дякують Богові, а потім кожен член сім’ї повинен загадати бажання і з’їсти ложку меду. Вважається, що тоді все, що ви задумали, обов’язково збудеться.

Що не можна робити на Медовий Спас 2022

Крім традицій, у цього свята, як і у будь-якого іншого, існують свої заборони. Утримайтеся від наступних дій, щоб не розгнівати Бога:

  • не сваріться і не пліткуйте;
  • не працюйте в городі;
  • не прибирайте в будинку, не періть білизну;
  • не займайтеся рукоділлям;
  • не відмовляйте в допомозі нужденним;
  • не влаштовуйте гучних застіль.

Найкраще, що ви можете зробити в цей день – це сходити в храм. На Маковія в церкві святять мед, випічку з маком і букети з трав, які називаються “Маковійчики”. Аконіт, чебрець, чорнобривці і мак – обов’язкові рослини для такого букета, додатково можна додати лікарські трави.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм