“Як-як тебе звуть?”: історії франківців з незвичними іменами

Жасмін, Ізмаїл, Юнона, Мойсей, Златослав, Тамерлан, Феліція… Як тільки батьки не називають своїх дітей! Багатьом хочеться обрати особливе та оригінальне ім’я для свого чада, щоб воно вирізнялось з-поміж інших. От тільки, як дітям надалі жити в суспільстві та відповідати на безглузді запитання “толерантних” людей?

Кореспондентка Ратуші поспілкувалася з франківцями, які мають незвичні імена, а також з батьками, які оригінально назвали своїх дітей.


Владлен, 25 років

Чия була ідея назвати тебе таким іменем?

“Історія максимально проста і дотепна. Мій тато десь почув ім’я Владлен. Воно йому дуже сподобалось, хоч він навіть не знав, що воно означає. Після пологів, коли мама лежала зі мною в палаті, тато приніс заповнене свідоцтво про народження з ім’ям Владлен. Мама була трохи в шоці, але заперечувати було пізно”.

Знаєш, що означає твоє ім’я?

“Лише в підлітковому віці дізнався, що ім’я Владлен має відношення до Володимира Леніна. В наш час це дуже не патріотично, але мені моє ім’я подобається”.

Як люди при знайомстві реагують на твоє ім’я?

“Більшості при знайомстві я представляюсь просто, як Влад, щоб не було дивних запитань у відповідь. А коли кажу, що я Владлен, то майже ніхто з першого разу його не вимовляє. І ще перепитують: “Як-як тебе звати?”. А коли моє ім’я десь написане, то майже завжди його читають, як Володимир. Ну, і питання, яке дратує мене найбільше – “Твої батьки що, комуністи?”. Таке запитують завжди, після того, як я пояснюю, що означає моє ім’я”.

ДО ТЕМИ: “Це небезпечно, бо ніколи не знаєш по кого приїдеш”: франківець про особливості роботи водія таксі. ФОТО

Тебе дражнили в школі через ім’я?

“В школі – ні, бо ніхто з дітей не знав, що воно означає. В коледжі хороші знайомі іноді підколювали і називали “Лєніном”, але це було не в образу”.

Як тебе називають рідні та друзі?

“Тато називає мене Влад, мама – Владиком. Тільки друзі Владленом“.


Лілія і її доньки Лейла та Діна

Чому вирішили назвати доньок такими цікавими іменами?

“Старшу доньку Діну ми вирішили так назвати з ініціативи батьків мого колишнього чоловіка, яким хотілось, щоб їхня улюблена онучка була особливою. А молодша донька Лейла від мого другого чоловіка-азербайджанця. Ми довго обирали ім‘я і нам обом не було принципово, яким воно буде: українським чи ні. Ідею щодо Лейли підказала мені старша дочка, й усім це дуже сподобалось!”

Що означають ці імена?

“Наскільки мені відомо, ім‘я Діна характеризує «вірну», «сильну» та «справедливу» жінку. Мені й не дивно, бо моя дочка така і є! Ім‘я Лейла з арабської означає «сутінки», «ніч», «темноволоса». Про темноволосу дівчину дуже влучно!”

ДО ТЕМИ: “Витрачала гроші не на їжу в школі, а на пачки цигарок”: історії прикарпатців, які палять. ФОТО

Чи задавали люди дивні запитання про імена ваших доньок?

“Як на мене, люди реагують дивно, і так, ніби для них це щось дике. Дуже часто запитують: «Як вам це прийшло в голову?». Доводиться пояснювати що до чого, а деколи я просто мовчу і дивлюсь відповідним поглядом на ту людину. Старша дочка каже, що її це також не оминає і дуже дратує. Особливо нам не подобається, коли ім‘я якимось способом «коверкають», що буває дуже часто. А в школі та дитсадку це відбувається постійно”.

Через свої імена дівчата зіштовхувались з булінгом у дитсадку чи школі?

“Мою старшу доньку Діну дражнили та ображали постійно. На дитячому майданчику, в школі, деколи доходило й до сліз. Навіть зараз вона каже, що їй це ім‘я не подобається, і я думаю, це через ту жорстокість дітей. Весь час були конфлікти з такими «вихованими» дітьми.

Щодо Лейли, то ми усі разом ретельно слідкуємо за її оточенням, якщо це можна так назвати в такому віці, щоб в майбутньому обійшлось без комплексів. Зараз ми точно знаємо що випадків «булінгу» немає”.


Парфір, 79 років

Чому Вас назвали Парфіром?

“Назвали мене так, оскільки жінка, яка приймала пологи (повитуха) в той день отримала листа про те, що на війні загинув її син Парфір і вона попросила так назвати новонародженого”.

Як люди реагують на Ваше ім’я?

“Мене часто перепитують “Як-як звати?”.

Вас в дитинстві дражнили через те, що вас звуть Парфіром?

“В ті часи не було такого, щоб над кимось сміялися через ім’я. Багато кого називали дивними іменами. Але в молодості я часто називався Іваном, щоб не було зайвих запитань”.

ДО ТЕМИ: “Дехто перечитав майже все, що в нас є”, – чим заманюють відвідувачів франківські бібліотеки. ФОТО

А рідні та знайомі як Вас називають?

“Дружина називає мене Проша, а так то всі по імені кличуть”.

Ваше ім’я вам колись створювало проблеми?

“Труднощі з ім’ям виникають в документах. От три мої сини по-різному записані по батькові: Парфірович, Порфірович, Порфирійович. І так з усіма документами. Навіть було таке, щоб лист з суду прийшов на ім’я Портирія“.


Аріадна, 16 років

Хто вирішив дати тобі таке ім’я?

“Назвати мене Аріадною вирішив тато. Він хотів, щоб у мене було таке особливе та рідкісне ім’я”.”

Як люди зазвичай реагують на твоє ім’я при знайомстві?

“Люди часто перепитують, як мене звуть. Потім ще деякий час кажуть моє ім’я неправильно, деякі так і не можуть запам’ятати. Був навіть випадок, коли мені не повірили, що у мене таке ім’я і були впевнені, що я брешу”.

ДО ТЕМИ: “На парах реально цікаво, я цього не очікувала”: франківські першокурсники про навчання в університеті. ФОТО

А як тебе називають батьки та друзі?

“Рідні мене кличуть Аріадна, Аріана, Аряна, Аріанка“.


Світозар, 21 рік

Хто і чому вирішив назвати тебе Світозаром?

Світозаром мене назвали тому, що моя мама цікавилась і цікавиться старослов’янськими іменами. Вона дуже хотіла, щоб її первісток мав стародавнє українське ім’я. Мама каже, що багато людей дають своїм дітям імена іноземного походження, при цьому забувають про своє рідне, українське”.

Знаєш, що означає твоє ім’я?

“Читав, що Світозарами називали дітей ще за часів язичництва. Це ім’я означає “просвітлений”, тобто людина, яка несе в собі світло знання та мудрості”.

ДО ТЕМИ: Лате без молока, коктейльна деградація та скандали з блогерами: цікаві історії франківських барменів. ФОТО

Як при знайомстві люди реагують на твоє ім’я?

“Всі дуже дивуються, як тільки я кажу, що мене звати Світозар. А коли я додаю, що моє друге ім’я Адріан, то змушений показувати паспорт. Деколи запитують чи це не псевдонім часом. Ще деколи плутають зі Святославом, але це не одне і те саме!!!”

Тебе колись ображали через твоє ім’я?

“В людей це автоматом виходить. Бо поки вони скажуть Світозар, то виходить СвітозаВр. Раніше це дуже ображало, але тепер без різниці. Я аж не винен, що хтось не вміє говорити”.


Неоніла, 16 років

Чия була ідея дати тобі таке оригінальне ім’я?

“Назвати мене таким іменем була татова ідея. Батьки планували назвати мене Влада, але за дві години до хрестин, тато прочитав церковний календар і вирішив назвати мене Неоніла“.

Що означає це ім’я?

“Це грецьке ім’я. “Неос” перекладається як “нова”, “молода, “оновлена”.

ДО ТЕМИ: Випадковості не випадкові: історії кохання франківських акторів. ФОТО

Як при знайомстві люди реагують на твоє ім’я?

“Багато хто дивується і каже, що вперше чує таке ім’я. Деякі просять повторити або просто говорять, що їм подобається моє ім’я. Не було жодної людини, яка б не звернула увагу на те, що я Неоніла“. А ще майже всі запитують, що воно означає, або самі шукають в інтернеті. Обожнюю такі моменти!”

Як тебе називають друзі та близькі?

“Близькі друзі та батьки називають мене просто Ніла, а решта – Неоніла“.


Борислава, 29 років

Хто і чому обрав вам таке ім’я?

“Ім’я моє придумала мама на честь свого батька (мого дідуся), його звали Борис. Воно мені подобається, хоча в дитинстві хотіла, щоб мене звали простіше. Наразі знайомих з таким ім’ям в мене немає. В школі, університеті та на роботі я єдина Борислава“.

Як люди при знайомстві реагують на ваше ім’я?

“При першому знайомстві люди, зазвичай, перепитують ім’я і дивуються, бо не чули такого раніше, питають, що воно означає”.

ДО ТЕМИ: “Звертатись за допомогою – це нормально”: франківський психолог про депресію та її подолання. ФОТО

Вас у школі чи університеті дражнили через ім’я?

“В школі нормально реагували, а в університеті кликали Боря. Мені таке не подобається, тому я присікала таке звернення”.

А як вас називають друзі та рідні?

“Близькі друзі та родичі називають мене Борися, Бориславочка”.


Кожна історія вибору імені цікава. Навіть якщо воно звичайне та частовживане. Когось назвали на честь бабусі, когось – на честь кумира, а хтось просто побачив ім’я на просторах книги чи інтернету. Деякі люди ретельно вишуковують значення імені в ґуґлі, а хтось приносить у пологовий готове свідоцтво про народження, шокуючи власну дружину.

Людина, яка має цікаве ім’я, гарантовано буде в центрі уваги, вона всім запам’ятається. То можливо, мати оригінальне ім’я – не так вже й погано? А навіть навпаки..!

Юля Стасюк

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм