Конкурентів у Марцінківа немає, хоча можливий і другий тур: експерт про вибори мера Івано-Франківська

Незабаром в Україні пройдуть місцеві вибори-2020, які цьогоріч відрізнятимуться від усіх попередніх. І не тільки коронавірусом, але й тим, що проведуть їх за новим законом.

Про специфіку цьогорічних виборів, зокрема на Прикарпатті, кореспондентці Ратуші розповів політолог Василь Кедик.

Відомо, що серед кандидатів на посаду міського голови Івано-Франківська лідером є чинний очільник міста – Руслан Марцінків. Згідно з соцопитуваннями, відповідають його рейтинги виконаній роботі чи це хороша робота піару?

Насамперед під час виборів у 2015 році, тоді, як інші кандидати робили ставку більше на зовнішню рекламну кампанію, наприклад: білборди, рекламу в ЗМІ, телебачення, соцмережі, роботу з трудовими колективами, вчителями, лікарями, то робота Марцінківа більше полягала в постійному контакті з людьми.  Під час виборчої кампанії 2015 року, коли Марцінків переміг у другому турі, він обійшов фактично всі двори міста, а це понад 400. Марцінків спілкувався з людьми особисто, зустрічався з мешканцями, слухав їхні проблеми, пропонував шляхи вирішення. Це власне і стало основним фактором перемоги.

Щодо теперішньої ситуації, зазначає політолог, то на рекламу ініціатив міської ради витрачається надто велика кількість бюджетних коштів – кілька мільйонів гривень.

Але насправді ми розуміємо, що за цією рекламою криється реклама однієї людини – міського голови. Багато кандидатів від «Свободи» прагнуть долучитися або вкрасти собі кусочок рейтингу Марцінківа, ставлячи під своєю фотографією логотип «Команда Марцінківа».

Чи буде другий тур та в кого є шанси скласти конкуренцію чинному очільнику міста?

На сьогодні соціологія показує, що другого туру може і не бути, проте виборча кампанія – це досить непростий і цікавий процес. І якщо конкуренти добре попрацюють, то все ж таки може пройти і другий тур.

Наразі офіційно проанонсовані три кандидати на посаду міського голови Івано-Франківська: чинний очільник – Руслан Марцінків, представник партії «Слуга народу» – Олександр Богачов, а також представниця «Української Галицької партії» – Наталія Сербин.

Поки про інших кандидатів не чути, тому наразі можемо говорити лише про цю трійку і їхні шанси  у боротьбі за посаду,- зазначає Кедик.

За його словами, немає універсального рецепту успіху для будь-якого кандидата, тому що для кожного розробляють окрему стратегію виборчої кампанії, яка має завдання підсилити позитивні сторони і зменшити вплив негативних.

Щодо, наприклад, Наталії Сербин, то сильна сторона в тому, що вона є громадським активістом і досить таки потужним. Вона була лідером Євромайдану в Івано-Франківську, працювала в «Поранені SOS». Сильна насамперед громадською роботою, ініціативами, має багато контактів серед представників громадськості, серед воїнів АТО, яким дуже активно допомагала. І якщо вона зуміє ці контакти зараз наростити, більше зустрічатися з колективами, з цими людьми, тоді вдасться показати хороший результат.

Окрема тема, додає Кедик, зовнішня виборча кампанія, оригінальні білборди, які кидаються в очі через поєднання кольорової і чорно-білої гамми. Це щось нове та дозволяє на початковому етапі виборчої кампанії виділити її з поміж інших.

Що стосується Олександа Богачова, то, за словами політолога, є малоймовірним, що в нього будуть зустрічі з мешканцями. Основний акцент, швидше за все, робитиметься на наявний рейтинг партії «Слуга народу». І, власне, ті люди в місті, які підтримують цю партію, голосуватимуть за Богачова.

Ну і чекаємо кандидатів від інших політичних партій. Наприклад від «Голосу» до цього часу не висунули свого кандидата, але я думаю він буде. «За майбутнє» поки дві кандидатури: Олійник і, можливо, Шевченко. Від «Європейської солідарності» минулого разу йшов Олексій Петечел, і, думаю, є імовірність, що на цих виборах теж він візьме участь. «Батьківщина» можливо не буде висувати кандидата взагалі, а, можливо, це буде Руслан Терешко.

Цьогоріч парламент підтримав законопроєкт, згідно з яким на місцевих виборах українців очікує новий вигляд бюлетенів. Чи розберуться виборці?

Велика проблема буде, як і для тих, хто голосує, так і для тих, хто буде рахувати. В нас в країні є проблема з політичною освітою і розумінням законодавства. Думаю, що багато членів дільничних виборчих комісій ще й не починають здогадуватися, що їх чекає. Може в меншій мірі це стосується територіальних виборчих комісій, але щодо дільничних – підрахунок голосів буде важкий.

За словами Кедика, раніше легше було рахувати, бо було три бюлетені – на міського голову, в обласну раду і міську. Тепер же їх буде чотири: на голову ОТГ, в обласну раду, раду Івано-Франківської міської територіальної громади і раду Івано-Франківського району.

Також нова виборча система передбачає можливість подвійного голосування. Тепер виборці будуть вписувати до трафарету номер кандидата, якого підтримують, поряд з партією. Якщо людина не виділить номер кандидата від партії, а лише за певну політичну силу, то голос буде врахований в загальний рейтинг партії.

На рівні територіального виборчого округу під час підрахунку голосів спочатку визначатимуться ті партії, які подолали 5-ти відсотковий бар’єр в Франківську, а також переможці на територіальних виборчих округах. Можливі два варіанти: якщо кандидат в списку округу подолає 25% виборчої квоти, то під вверх по списку, або ж просто переможе перший чи другий кандидат у даному територіальному виборчому окрузі. Спочатку рахують переможців по округах, а потім по виборчих списках.

 Я думаю, виборче законодавство і квота влаштовані таким чином, щоб збільшити диктатуру партій у визначенні переможців виборів. Насправді дуже хитро і підступно написаний закон. Технологічно таких людей, які зможуть зробити рух по списку в межах територіальних округів, буде дуже мало, тобто переможуть або перші номери в тому порядку, в якому поставила партія на округах, або кандидати в прохідній частині загального партійного виборчого списку.

Щоб кандидат перемістився у верхню частину виборчого списку, потрібно щоб він отримав 25% голосів від виборчої квоти. А 25% це 600-700 голосів, враховуючи те, якою буде явка. Зробити це на окремому окрузі, враховуючи велику конкуренцію і ситуацію з коронавірусом, буде важко.

«На перше місце вийдуть партії, які подолають 5-ти відсотковий бар’єр і переможуть ті кандидати, які будуть у прохідних частинах виборчих списків даних партій. Хоча буде кілька кандидатів, які зможуть виграти чисто, набрати 25% від виборчої квоти», – переконаний експерт.

Розмовляла Юлія Гавриленко

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм