Конференції, вистави та концерти: як на Верховинщині проходить міжнародний форум Via Carpatia-2021. ФОТО

Цими вихідними, з 25 до 27 червня, на Верховинщині триває форум Via Carpatia-2021 на якому присутні українські та європейські інтелектуали, політики, громадські діячі та митці та проходять фестивалі, концерти, виставки, майстер-класи, професійні дискусії та справжня гуцульська атмосфера.

Такі гурти, як “Кораллі”, “Mandry”, “Гайдамаки” з’їхалися послухати до концертної сцени Верховини гості з усієї України, і з ближчих Коломиї, Івано-Франківська, Львова, і з Запоріжжя й Дніпра, пише Ратуша.

Кораллі після виступу теж вирушили в путь, на південь — в Бердянськ. Так і працює культурна дипломатія! Рідні для гуцулів трембіти, сподіваємось, на Азовському морі сприймуть так само вибухово, як вчора ввечері у Верховині, – йдеться на фейсбук-сторінці Via Carpatia.

Мандри зустрічав справжній фан-клуб, драйвові слухачі — підлітки, молодь і люди поважного віку — підспівували й танцювали під улюблені хіти.

Гайдамаки представили прем’єру проєкту «Тріумф Слова» на вірші поетів Розстріляного Відродження.

Неймовірно глибока вишукана музика у поєднанні з геніальними текстами не лишила нікого байдужим. А потім усі разом відірвались під старі хіти!

На завершення ведуча концерту Анжеліка Рудницька, яка для багатьох уособлює становлення музичного образу України періоду незалежності, запропонувала разом заспівати гімн України — те, що єднає нас у радісних і складних ситуаціях.


Вперше форум провели у 2018-му в мальовничих гірських селах Криворівня та Верхній Ясенів, що на Івано-Франківщині, повідомляє Еспресо.TV.

Саме у Криворівні Сергій Параджанов знімав свій всесвітньовідомий фільм «Тіні забутих предків», і саме тут у літній оселі мешкав перший президент в історії незалежної Української держави Михайло Грушевський.

Тоді на конференції “Коло Вінценза”, названої на честь польського письменника, автора єдиного епосу про Гуцульщину “На високій полонині” Станіслава Вінценза, спікери обговорили перспективи розвитку Карпатського регіону. Тоді ж вперше вручили і премію імені Вінценза, за  гуманітарне служіння. Її лауреатом став Український дисидент та віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович.

ДО ТЕМИ: Верховинщина змагається за титул «Мала культурна столиця України – 2022» 

Найбільше форум запам`ятався фестивалем “Полонинське літо” – народним гуцульським гулянням, яке відвідало понад 15 тисяч гостей. Богатирські ігри, традиційні смаколики та встановлення національного рекорду одночасної гри на дримбі – саме так гуляли всі Карпати.

Також традиційно на фестивалі відбувались кінопокази. Гості заходу мали змогу переглянути 25 стрічок українського та іноземного виробництва. А вечорами усі охочі насолоджувалися концертами за участі сучасних українських та іноземних зірок. Серед яких зокрема : Христина Соловій, Олег Скрипка, “Плач Єремії” та “Kozak System”.

Другий форум також минув в горах, у гуцульській столиці Верховині. Уже традиційно, відбулися конференція, на якій окрім карпатського питання обговорили і розвиток України у нових політичних реаліях. Вдруге вручили і премію Вінценза. Цього разу її лауреатом став поет та видавець Іван Малкович. А “Україна в нових політичних реаліях” стала однією із головних тем 2-го форуму.

“Для мене велика честь отримати цю нагороду і вступити в світле сонячне Коло Вінценза, цього чоловіка, який створив поетичний гуцульський епос, який нагородив гуцульщину культурою” – заявив Іван Малкович

А ось минулого року Форум Via Carpatia перемістився до Львова. Карантин кардинально його змінив: замість карпатських краєвидів – львівська студія Еспресо, замість велелюдних заходів просто неба – телевізійний формат. Але незмінною залишилась його місія – розвиток Карпатського регіону і об’єднання навколо цієї ідеї митців, експертів та інтелектуалів. Упродовж двох днів у дискусіях серед іншого вони шукали місця української сили – саме такою була головна тема торішньої Віа Карпатії. Не зраджуючи традиції, організатори форуму провели церемонію вручення премії Вінценза, її лауреатом став видавець Леонід Фінберг.

“Найперше, звичайно було несподіванкою. А з іншого боку приємно – приємно отримувати таку премію. Тим більше тому, що її статус в країні дуже високий. Я вже не кажу про ім’я Станіслава Вінценза, чиїм іменем вона названа.” – розповів Леонід Фінберг

Цьогоріч фестиваль знову повернувся у саме серце Карпат – Верховину та Криворівню. Епідемічні умови дозволили повернутися і до звичних масштабів фестивалю. Цьогорічна Віа Карпатія присвячена 30-ттю незалежності України, і тема форуму, і мистецької, і інтелектуальної частини – капітал свободи, 30 років культурної незалежності.

Гостей Гуцульщини чекав віртуозний виступ – як його називають – карпатського солов`я Мирона Блощичака та вистава Івано-Франківського драматичного театру «Вигнані з раю». Традиційно вручили і премію Вінценза, її отримав літературознавець Петро Рихло

“Ми почули попередніх лауреатів цієї премії, їх знають в Україні широко, і долучитися до такої когорти, безперечно, велика честь.” – заявив Петро Рихло

Попереду на фестивалі дискусії українських інтелектуалів, виставки картин, вистави, та виступи відомих українських гуртів, серед яких і тріумфатори цьогорічного Євробачення – гурт Go-A.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм