Колишні традиції та сучасні мотиви: як прикарпатка створює українські етновінки. ФОТО/ВІДЕО

Калушанка Ольга Калин виготовляє українські етновінки. Свою першу роботу майстриня створила п’ять років тому.

До жінки звернулися із департаменту культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації. Тоді майстриню попросили створити вінки для етнодефіле до Дня Незалежності України, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

“Справа – дуже важка, відповідальна насамперед тому, що — складний сам процес. Спочатку треба ознайомитися із нашим давнім одягом, як це все відбувалося, як виглядали віночки і не тільки. Бо кожному стилю притаманне своє і кожному регіону. Тому я повинна спочатку ознайомитися з усім цим, а тоді вже починати роботу”, – каже Ольга Калин.

Майстриня відтворює бойківські, гуцульські та полтавські віночки із кольорових кутасів (помпонів). Також створює весільні прикраси. Під час роботи Ольга часто поєднує колишні традиції та сучасні мотиви.

“Колишні весільні віночки взагалі виготовлялися з будь-яких підручних матеріалів. Бо самі розумієте, що колись не було декоративних квітів як у нас зараз. Їх робили із паперу фольгованого чи гофрованого. Тоді віночки після шлюбу зберігалися над образом. Колись образи спеціально так робили, щоб можна було щось покласти”, – сказала Ольга Калин.

ДО ТЕМИ: “Пір’їнка до пір’їнки”: як прикарпатка створює весільні вінки. ФОТО/ВІДЕО

У процесі роботи найважче зробити каркас вінка, каже майстриня. Колись його плели із дроту. Тоді до нього пришивали кожну деталь. Тепер Ольга використовує прокламін.

“Кріпимо каркас промінчиками такими, щоб можна було і скласти, і викладати одразу уже поміж листочки”, – говорить Ольга Калин.

Після цього майстриня декорує вінок. За її словами, спочатку вона викладає великі квіти, потім – середні та найменші. Ззаду вінок закривають, щоб робота мала акуратніший вигляд. Це можна робити пелюстками квітів, а сценічні віночки часто закривають оксамитовою тканиною. Готовий вінок майстриня декорує блискітками, вишивками та стрічками. Декор, каже Ольга Калин, залежить від костюма, до якого створюють вінок.

“Є віночки, які легко плетуться, можна за день зробити два-три вінки. Є такі, що треба посидіти довший час. От, наприклад, весільні віночки. Це вже — більше сучасне з давнім. Складається послідовно, бо має бути правильна композиція, – розповідає Ольга Калин. – Квіточки переважно плетуться як колись, як ми віночки в дитинстві плели із кульбабок”.

ДО ТЕМИ: Франківська художниця поділилася секретами створення унікальних витинанок. ВІДЕО

Віночки Ольга Калин переважно робить на замовлення. Найчастіше – для народних колективів. Однак, каже, дівчата надягають їх і у повсякденному житті.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм