Заплющити очі – відчути театр: франківські актори презентують виставу “Хто росте в саду”. ФОТО

Івано-Франківський академічний обласний театр ляльок імені Марійки Підгірянки презентує виставу “Хто росте в саду”.

Про це повідомили під час брифінгу в театрі, передає кореспондентка Ратуші.

“Хто росте в саду” – це інклюзивна постановка з врахуванням особливостей сприйняття слабозорих та незрячих людей. Відвідувати її можуть і нормотипові глядачі, при вході до залу, їм пропонують одягнути на очі маски для сну.

В основі вистави – однойменна історія української письменниці Катерини Міхаліциної. У ній порушується багато важливих тем: про ставлення людини до природи та навколишнього світу, про еміграцію та любов до рідної Батьківщини, про пошук себе та свого місця у світі, про втрату і проживання цього у житті.

Я граю Черешню. Це таке дерево, яке дуже давно є в цьому саду. Черешня – дуже розмірена, повільно говорить, їй хочеться все робити плавно, – розповіла акторка театру Ольга Гнатюк. – Я думаю, що кожен по-своєму буде її сприймати і відчувати. Мені, звичайно, хочеться показати щось, але я намагаюсь діяти словом.

Разом із героєм вистави Соловейком глядач проживатиме різні пори роки та познайомиться із мешканцями саду, сприймаючи виставу за допомогою нюху, смаку, слуху та дотиків. Кожне дерево оповідає соловейкові свою історію, розказує про особливості і те, чим воно відрізняється від інших.

Я виконую роль Айви. Це персонаж, який прихистив Соловейка. І хоч ця вистава для людей, які не бачать, вона має свій сюжет. “Що росте на в саду” про різні дерева, кожне з яких має свій характер. Айва – це дерево, яке символізує батьківський дім, маму. Тому її характер самий такий, – каже акторка театру за Заслужена артистка України Надія Ткач.

Під час підготовки до вистави, акторам проводили лекції, щоб вони відчули як живеться у суспільстві незрячим людям.

До нас приходили люди, які читали лекції про цих незрячих і про те, як вони відчувають себе в суспільстві, як їм рухатись вулицями міста, їздити в транспорті. Коли не зіштовхуєшся з цією проблемою, то не реагуєш на неї взагалі. Я ніколи не думала, що оголошення зупинок в автобусі – це так важливо, – поділилася Надія Деркач.

Вистава втілюється у межах проєкту “Шосте чуття. Вистава театру відчуттів”. Його авторка – режисерка-постановниця Київського академічного театру ляльок Катерина Лук’яненко.

Таку постановку зіграють вперше в Україні в ляльковому театрі. Це експериментальний формат. У мене є така мрія, в яку я дуже вірю – можливо, через п’ять років це не буде експериментальним проєктом, а буде нормою. Хочеться, щоб в театр могла прийти будь-яка людина: з інвалідністю, незряча чи та, яка не чує, – сказала Катерина Лук’яненко.

Прем’єра відбудеться 1 жовтня, 20 жовтня та 14 листопада. Крім того, запланований онлайн-показ на сторінках театру у Facebook та YouTube.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм