“Додому діти повертаються іншими”: як працює вишкіл “Карпатський легіон” на Прикарпатті. ФОТО/ВІДЕО

Військовий вишкіл “Карпатський легіон” розташований на межі сіл Міжгір’я та Луквиця, що на Прикарпатті. Цьогоріч до табору прибули майже сотня дітей та дорослих з усієї України.

Сьогодні до вихованців табору приїхали працівники Патрульної поліції, вибухотехніки, водолази та медики, щоб провести навчальні заняття, передає кореспондентка Ратуші.

Головний експерт сектору дактилоскопічних досліджень Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Ірина Олійник показала дітям криміналістичну валізу, а також провела дактилоскопічний дослід.

Сьогодні я показувала дітям свою криміналістичну валізу і те, що ми використовуємо у польових умовах, як і кожний криміналіст у поліції. Також показували виявлення слідової інформації. Це цікаво для будь-якої вікової категорії, бо найчастіше я чую запитання “Як не залишити слідів?” Але вони залишаються завжди! Тому наша мета – показати діткам, що не можна брати чуже, бо всі сліди будь-якого походження можна дуже легко знайти. Ми хочемо показати нашу специфіку роботи, бо когось з дітей це може зацікавити і в майбутньому вони оберуть саме цю професію. Я колись теж займалась спортом і не думала, що стану криміналістом!

Перчик Мар’яна, завідувач навчально-тренувального екстреної медичної допомоги, разом з колегами-медиками теж провела навчання для дітей. Сьогодні діти дізнавалися, як проводити серцево-легеневу реанімацію та допомагати людині без свідомості.

Ми тут вже шостий рік поспіль. Всі, хто тут є, проходять через наші тренінги. На сьогодні у нас запланована програма серцево-легеневої реанімації, допомога людині, яка знаходиться у стані без свідомості, але з наявним диханням та видалення стороннього тіла з верхніх дихальних шляхів. Насправді діти тут дуже особливі, це відчувається. Вони вміють чути. Особливо приємно, коли приїждждаєш не перший рік, а діти починають розповідати про свій річний досвід, де вони надавали комусь допомогу. Бували випадки, коли діти розказували, як дорослі їм не дозволили надавати допомогу, але діти, знаючи всі моменти, керували діями дорослих. Тому ефект від таких занять однозначно є!

Познайомились вихованці вишколу і з водолазами.

Начальник водолазно-рятувального відділення групи водолазно-рятувальних робіт аварійно-рятувальної зони спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області Юрій Жугаєвич показав, як потрібно рятувати людину, яка тоне у водоймі.

Ми розповіли дітям, як рятувати людину, яка тоне у воді. У такому випадку потрібно брати великі предмети, наприклад, гілки з дерев. Якщо їх немає, треба знімати з себе одяг, зав’ясувати його та кидати потерпілому. Якщо вже й це не допомагає, то потрібно плисти до потопаючого. Але у цьому випадку треба бути впевненим, що ви зможете надати йому допомогу та зможете доставити себе і його живими на берег. Після цього, якщо нікого немає поряд, провести серцево-легеневу реанімацію та передати медикам.

Поспілкувались діти зі спеціалістами-вибухотехніками та працівниками Патрульної поліції.

Кординатор табору, Сергій Демчук, розповідає, що вишкіл “Карпатський легіон” не є звичайним дитячим табором. Тут панує режим, де на кожну дитину покладається відповідальність та певні обов’язки.

Щодня кожнен, хто має обов’язки та відповідає за всіх, о 6:45 стоять вже одягнені та чекають підйому інших дітей. О 7:00 вихованці, незалежно від віку та статі, під імітацію вибуху прокидаються. Дітям таке цікаво, тому що це незвично, вдома собі таке дозволити не можна, – сказав Сергій Демчук. – Після цього в усіх є 10-15 хвилин для того, щоб зібратись. Також щоранку босоніж в нас проходить руханка, незалежно від погоди. Це загартовує людей. А ті, які не загартовувались раніше, тепер розуміють для чого це все.

Упродовж дня для учасників вишколу проводять лекції, вчать розумітись та користуватись зброєю.

Щодня у нас чотири лекції: ми бігаємо, вивчаємо медицину, балістику, вчимось розумітись на зброї і так далі. Лекція триває до двох годин. Мені дуже подобалась лекція по радіосигналах, балістика і тактика, – каже учасниця табору Катя.

Ввечері всі мають час на відпочинок. Однак, відпочинок – це не соцмережі та гаджети, а прибирання чи проведення часу з іншими дітьми. Телефони дітям видають на п’ять хвилин ввечері для того, щоб зателефонувати батькам чи рідним.

Люди, які сюди потрапили розуміють, що умови перебування надважкі. Хтось більше до цього готовий, хтось – менше. Якщо у дитини є досід скаутського руху або інших незвичних таборів, то їй легше. Якщо людина гарно вчиться та є мудрою, це теж дуже високий показник, вони почувають себе тут легше. А якщо є поняття комунікації, і учасник табору володіє нею, ця людина одразу вирізняється з інших. Ми мотивуємо її до більшої відповідальності та одразу робимо керівниками навчальних груп, вони пробують керувати, – розповідає Сергій Демчук.

Координатор табору додає, що після перебування у вишколі “Карпатський легіон” діти змінюються у кращу сторону.

Додому діти повертаються іншими. Батьки розуміють, що зміни відбулись, але не одразу бачать які саме. Десь на другому місяці батьки це усвідомлюють, а діти мають проблеми вже у вересні. Вони заходять у своє звичне життя і не можуть до нього звикнути. Після вишколу діти стають усвідомленішими. Вони зважають на ті речі, на які до цього не зважали, – запевняє Сергій Демчук.

Наразі у військовому таборі “Карпатський легіон” є діти з Одеси, Києва, Чернівців, Чернігова та Івано-Франківської області. А вже наступного року організатори планують перейти з національного на міжнародний рівень.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм