“Є загроза життю людей”: нардепи звернуться до Ради нацбезпеки щодо Домбровського кар’єру. ФОТО

Нардепи звертатимуться до Ради національної безпеки України щодо загрози екологічного лиха на Домбровському кар’єрі.

Про це повідомив народний депутат від округу № 85 на Франківщині Едуард Прощук, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

10 червня там працювала міжвідомча комісія Міністерства захисту довкілля та природокористування. Вона досліджувала проблеми Калуського гірничо-промислового району.

Через Домбровський кар’єр можуть засолитися прісні підземні води Прикарпаття. Кар’єр може забруднити річку Сівка, яка впадає у Дністер, а він рознесе воду вздовж інших територій, каже начальник управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації Андрій Пліхтяк. За його словами, це загрожує не лише Україні, а й сусідній Молдові. Ще однією проблемою Домбровського кар’єру є водні ерозії. Минулоріч під час паводку стався прорив і у кар’єр зайшла у вода.

Одним із подолання шляхів цієї ситуації є тверда закладка шахт. Це мають науковці напрацювати, як це правильно зробити. Друге – ми плануємо дослідити конкретно і спрогнозувати можливі провалля і місця цих проваль. Ну, і відселення жителів, — каже Пліхтяк.

Член комісії та нардеп від Калущини Едуард Прощук каже, що це — проблема державного масштабу. Адже після зупинки робіт з видобування калійної солі, Домбровський кар’єр переповнений небезпечними відходами та солями. За його словами, розсоли просочуються, витікають, і через це регіон може залишитися без питної води. Зараз комісія та науковці Івано-Франківського національного університету нафти і газу планують провести моніторинг кар’єру. Бюджет цієї програми – 4,5 мільйона гривень.

Тут наразі є складна юридична ситуація. Завтра у нас на комітеті буде представник Держмайна, який доповість і розкаже, що відбувається. Ми не можемо просто спостерігати, якщо тут є умовно безвідповідальне господарювання чи безвідповідальний бізнес. Ми маємо звертатися до Ради нацбезпеки і оборони. Тут є загроза життя та здоров’я наших людей. Так само, я думаю, що ми будемо звертатися до Президента України, — розповідає Едуард Прощук.

Домбровський кар’єр сьогодні оглянув й перший заступник міністра охорони довкілля та природних ресурсів України Богдан Боруховський. Він каже, що для вирішення екологічної проблеми до Калуського гірничо-промислового району потрібно запросити інвесторів:

Щоб не тільки розраховувати на державний бюджет, який у цьому році дасть і в наступному (гроші — ред.), а і якийсь бізнес-процес, який повністю приведе в безпечний екологічний стан цю територію.

Досліджувати ситуацію на Домбровському кар’єрі, за словами голови комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики Олега Бондаренка, планують протягом року. Згодом, опісля отриманих результатів, закладатимуть у держбюджеті на 2023 рік гроші для вирішення ситуації:

Ми, як комітет, маємо розробити рекомендації, які спрямуємо і на уряд, і на РНБО, і на інші державні установи.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм