Франківські науковці розробили потужну зарядну станцію для ЗСУ. Як вона працює і в чому її переваги на фронті

Троє науковців Івано-Франківського національного університету нафти і газу створили зарядну станцію для електроприладів, які використовують у ЗСУ.

Вона працює від сонячної енергії. З допомогою такої станції можна одночасно заряджати Starlink, шість телефонів чи павербанків та декілька радіостанцій, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

Щоб пристрій запрацював, потрібно увімкнути акумулятор, приєднавши його за допомогою роз’єму для фотоелектричної батареї.

Опісля треба виставити пристрій під оптимальним кутом до сонця, пояснює один із розробників станції Андрій Яворський. Загалом, щоб підготувати станцію до роботи, потрібно менш як хвилину.

Ідея створити такий зарядний пристрій виникла на початку повномасштабної війни, розповідає співавтор винаходу, проректор університету нафти і газу Максим Карпаш. Тоді до науковців звернулися представники однієї з газотранспортних компаній України. Вони попросили розробити альтернативний вид живлення на випадок, якщо припиниться мережеве. Згодом із запитом щодо зарядних станцій до науковців звернулися військові.

“Спершу ми робили прості станції, щоб зарядити телефон чи планшет. Потім розробили станцію з акумулятором. Згодом отримали запит на створення пристрою, від якого можна живитися на 220 V і, відповідно, перейшли до цього”, — розповідає Максим Карпаш.

Свою станцію винахідники назвали максимальною, адже вона забезпечує усі потреби на передовій у плані живлення. Тестували її на пристрої Starlink, який споживає багато енергії.

“На передовій є комплекс проблем, що не дозволяють забезпечити мережеве живлення. Якщо ми використовуємо генератори, то перша проблема — це паливо, друга — шум, вага і, відповідно, демаскування. Крім того, для генератора треба виривати окремий окоп. Під час обстрілу, звичайно, ніхто не буде думати, щоб рятувати генератор, оскільки він — важкий”, — говорить Андрій Яворський.

Спочатку науковці розробляли пристрій за благодійні гроші, згодом виграли закордонний ґрант. За гроші цього проєкту можуть виготовляти станції лише для потреб населення у зоні бойових дій.

Зі слів Андрій Яворського, зарядну станцію винахідники збирали з тих деталей, які можна придбати у крамницях електроніки. Єдине, що важко дістати, — це фотоелектричну панель.

“Ми не можемо похизуватися таким функціоналом, як у заводській станції. Але якщо в неї влучить один осколок чи куля, то виведе її з ладу. Натомість нашу станцію можна відремонтувати за допомогою мультитула. Також ми використовуємо дуже добрий міцний кейс. На ньому можна сидіти, стояти, без проблем перевозити його будь-яким транспортом”, — розповідає Андрій Яворський.

Собівартість пристрою — до 17 тис. грн. Науковці вже розробили шість таких станцій, п’ять із них передали для потреб військових. Надалі винахідники планують створювати пристрої з меншою потужністю та вагою, щоб легше було переносити.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм