Вовчинецький пагорб: чи є загроза туристичному перевантаженню території

Все частіше стратегічним для економіки українських міст стає розвиток туристичної галузі, яка супроводжується й динамічним розвитком готельно-ресторанного, транспортного, харчового комплексу послуг.

Існує й інший вид туристичної діяльності, що не завжди потребує визначеної інфраструктури. Це насамперед облаштування рекреаційних зон для активного відпочинку.

Сучасний спосіб життя дуже швидкий та інтенсивний. Традиційно жителі міст знаходять відпочинок та тишу в міських лісах. Однак, зростаюча кількість громадян і відвідувачів, їхня потреба у діяльності на свіжому повітрі можуть чинити шкоду приміському лісу.

Вовчинецькі гори загальною площею близько 30 га, їх територія розділена у підпорядкуванні між Вовчинецькою сільською радою та Івано-Франківським лісгоспом. 90% території віднесено до зони обмеженого туристичного використання і тільки 10% планується освоювати, як інтенсивно, так і дисперсно.

Місце розташування зручне для рекреаційного та туристичного використання мешканцями Івано-Франківська, адже щоб відчути свіже повітря лісової місцевості, влаштувати пікнік на свіжому повітрі чи позайматися спортом потрібно подолати відносно невелику відстань від Івано-Франківська.

Погодьтеся дана альтернатива лісу значно економить час та ресурси. А ще Вовчинецькі пагорби височіють над водами двох Бистриць – Надвірнянською і Солотвинською. Місцеві мешканці активно використовують ці річки для активного літнього відпочинку.

На даний час на території Вовчинецького пагорбу  Івано-Франківської об’єднаної територіальної громади триває процес облаштування оглядового майданчика, відпочинкових зон для дітей та дорослих, зони для користувачів велотранспорту в рамках реалізації проєкту «Управління і використання міських та приміських лісів як природної спадщини в містах Дунайського регіону» (URBforDAN), що фінансується з фондів ЄС (ЄФРР та ІПВ та ЄІС).  Проєкт покликаний зберегти сучасний стан та перетворити лісові масиви на місця соціалізації, релаксації, відпочинку та освіти.

Основне завдання — мінімізувати негативний вплив на Вовчинецький приміський ліс та окремі його компоненти від несанкціонованого використання міськими жителями. Благоустрій даної території задля надання екосистемних послуг — найважливіше питання на даний час. Враховуючи природно-кліматичні особливості території необхідно зазначити, що вони виступають одним з головних факторів розвитку туристично-рекреаційної діяльності у приміських лісах міста Івано-Франківська.

Більша частина території в силу її геологічної будови, особливостей рельєфу, наявності цінних видів рослин віднесена до зони обмеженого туристичного використання. Облаштування та маркування велосипедного маршруту, лісової школи, оглядового майданчика дозволить спрямувати туристичні потоки у розвинену форму організації, тим самим підтримуючи баланс між використанням та відновленням ландшафту.

Саме тому можна мінімізувати навантаження на пагорб та приміський ліс, що виникне з збільшенням користувачів.

Автор: Т.Кобець

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм