Чверть громад Прикарпаття не виконали бюджет 2021 року: в Обертинській ТГ розповіли про причини

15 із 62 територіальних громад Прикарпаття недоотримали доходів у бюджет 2021 року. Зведений бюджет області цьогоріч недоотримає 166,5 млн грн. За словами директорки обласного департаменту фінансів Ірини Мацькевич, найбільші фінансові проблеми — у шести громадах: Витвицькій, Галицькій, Івано-Франківській, Брошнів-Осадській, Долинській та Обертинській.

Надходження до бюджету в Обертинській громаді розраховували, опираючись на дані Державної фіскальної служби за 2019 рік, коли громади ще не існувало, каже селищний голова Обертина Віктор Хамут, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

За його словами, згідно з розрахунками Івано-Франківського регіонального офісу Програми “U-LEAD з Європою”, від податку на доходи фізичних осіб громада повинна була за рік отримати 15 млн грн. Проте, станом на сьогодні, селищний бюджет недоотримав 6 млн 909 тис. грн.

У 2019 році існував ще Тлумацький район. Для того, щоб ПДФО надходило у бюджет районної ради, вони всі ці гроші “пропускали” через Обертинську селищну раду. Вважали, що у 2021 році ПДФО всіх структур, які фінансувалися з району, матиме Обертинська селищна рада. Звісно, такого бути не може, бо не стало ні відділу освіти, ні відділу культури. І школи, наприклад, одні приєдналися до Тлумацької міської громади, інші – до Олешанської сільської. І вийшло так, що нам зарахували понад 7 млн віртуальних грошей. І не маємо ні доходу з ПДФО, ні більшої базової дотації, – каже Віктор Хамут.

ДО ТЕМИ: На Прикарпатті громади мають понад пів мільярда гривень податкових боргів. ВІДЕО

Бюджет громади, за словами селищного голови, наповнюється переважно коштом податкових відрахувань та орендної плати за землю. Хоча й тут є проблеми, каже Віктор Хамут. Не всі жителі громади оформили документи на свої земельні паї, тож орендарі цих ділянок нічого не сплачують у бюджет громади.

За 11 місяців ми заплатили всю заробітну плату – всім без винятку. Ми погасили борги практично всім тим структурам, які до нас зайшли. Ми не маємо боргів по теплу, електроенергії та газу. Але ми нічого не змогли зробити такого, щоби стосувалося “господарки”: десь щось поправити, – каже Віктор Хамут.

Директорка однієї з агрофірм в області Галина Іванчук орендує землю в Обертинській громаді. На 1 100 га землі засівають пшеницю, кукурудзу, соняшник та сою. За її словами, компанія допомагає громаді з ремонтом доріг та освітніх закладів. Також справно сплачує податки.

Якщо ми говоримо за минулий рік, то це — в межах 1,5 млн грн. Цьогоріч ми вже говоримо десь в межах 2,5 млн грн. Це — через те, що в цьому році в нас значною мірою збільшилися витрати на оплату орендної плати саме фізичним особам-пайовикам. Відповідно до цього наше підприємство сплачує до бюджету, і ці податки збільшилися. Якщо торік ПДФО з паїв було в межах десь 800-900 тис., то в цьому році удвічі більше, – каже Галина Іванчук.

Наповнити бюджет громади може будівництво заводу з переробки гіпсу у селі Хотимир, каже староста села Дмитро Капуляк. Зараз тут на 60 га землі, яку підприємці орендували 10 років тому, працює мобільна станція з виготовлення сумішей.

За його словами, зараз орендарі планують збудувати ще один цех з виготовлення гіпсокартону та будівельних сумішей. Рішення про передачу в оренду ще 8 га землі селищна рада вже ухвалила.

Наш район – сільськогосподарський. Це – одне промислове підприємство на території нашого села, яке дасть хороший поштовх для нормального економічного розвитку нашої громади. Орендна плата залежить від нормативно-грошової оцінки, і вона змінюється щороку, індексується. В середньому, рік тому, ця сума становила близько 70 тис. грн надходжень до місцевого бюджету в місяць, – каже Дмитро Капуляк.

Виконавчий директор регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук каже, що на наповнюваність казни в Обертині впливає і те, що громада змушена оплачувати комунальні рахунки освітніх закладів та зарплату їхнім працівникам. А раніше держава виділяла на це субвенцію. Ускладнює ситуацію і перереєстрація установ та недоотримання податку на доходи фізичних осіб, каже Юрій Стефанчук.

Недавно ми проводили захід з народними депутатами, де наголошували, щоб ПДФО сплачувалося за фактичною діяльністю підприємства, а не за місцем реєстрації. Тобто не буде виникати маніпуляцій зі сторони реєстраторів або тих, що впливають на реєстрацію тих чи інших установ, – розповів Юрій Стефанчук.

За його словами, Асоціація міст України подала до Верховної Ради пропозиції щодо зміни законодавства у цій сфері.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм