Брак фінансування: у Верховині можуть закрити районну лікарню. ФОТО/ВІДЕО

На Прикарпатті у селищі Верховина можуть закрити районну лікарню.

Причина — недостатнє фінансування від Національної служби здоров’я України, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

Брак фінансування медики Верховинської центральної районної лікарні відчули у квітні цього року. З того часу, за словами генерального директора КНП “Верховинська ЦРЛ” Миколи Ілюка, медзаклад щомісяця недоотримує приблизно мільйон гривень.

“Національна служба здоров’я України до розрахунку взяла кількість наданих епізодів медичної допомоги за 2020 рік, період такого жорсткого надання послуг, і перший квартал 2021 року. І це, зі свого боку, скажімо так, знизило вартість кожного нашого пакета” — зазначає Микола Ілюк.

Через це заклад змушений вдатися до оптимізації. Вона вже зачепила дитяче відділення медзакладу — його розформували, а працівників перевели на вільні вакансії в інші підрозділи.

“Працівників кухні наполовину скоротили і, відповідно, зараз у поліклінічному відділенні десь половина середнього персоналу, тобто медсестри, будуть скорочені, — мовить Микола Ілюк. — З лікарського персоналу багатьох переведуть на 0,5 ставки. Ну і решта персоналу ми мусимо залишити. На жаль, але така оптимізація є вкрай необхідною”.

Поліклінічне відділення районної лікарні теж потрапляє під оптимізацію. Ярослава Димидюк працює тут лікаркою-ендокринологом два роки. Каже, що зараз пацієнтів побільшало, а тому закривати відділення недоцільно.

“Пацієнтів дуже багато. Кожного разу по-різному буває, але зараз їх є дуже багато. Пацієнти також переживають. Вони питають, які будуть наслідки, яка ситуація, що їм далі робити. Тому так, це є. Вони питають за нас”, — говорить Ярослава Димидюк.

Проти закриття лікарні — і місцевий житель Дмитро Гердежук. Чоловік нещодавно переніс операцію, а зараз лікується тут стаціонарно.

“Якщо закриють лікарню, то це є проблема для цілої Верховини, — каже Дмитро Гердежук. — Де ми лікуватися будемо? Де нам швидку подадуть? Нам найближче до Косова, а це є 26 кілометрів”.

Ярослава Готич з Ільців разом із чоловіком чекає на прийом до лікаря.

Розповідає, що якби не верховинські лікарі, то могла би втратити сина.

“Ну, слів не знаходиш, реально. Направду, всі жителі страшенно обурюються і взагалі у великому шоці. Ми не знаємо, куди писати, куди звертатися, куди йти, хто має почути нас, що ця лікарня має працювати, — мовить Ярослава Готич. — Повірте, ми тут пройшли дуже багато, і свого часу, три роки тому, тут тата нам лікували”.

Цьогоріч Верховинська лікарня уклала договір на шість пакетів послуг із Нацслужбою здоров’я на 12 мільйонів гривень. Сума розрахована на дев’ять місяців цього року, розповідає представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик. За її словами, ця сума є меншою, ніж медзаклад отримував минулоріч, а це — понад 20 мільйонів гривень. За одним із напрямів лікарня не отримала нічого, адже не надавала жодних послуг, але за результатом трьох місяців ця сума може змінитися.

“У нас є коефіцієнт 1,2, який розрахований до певних пакетів медичних послуг. Наприклад, до того ж амбулаторного пакета, до стоматології. Тобто передбачено, що пацієнти в певний час через карантинні обмеження по документах не зверталися. Він однаковий для всіх лікарень і враховує якраз ті карантинні ковідні обмеження”, — каже Христина Петрик.

Також з її слів, лікарні, які отримували менше грошей, в межах пакета перехідного фінансування були дофінансовані. Проте цьогоріч фінансування лікарні повністю лягає на місцеві бюджети. Голова Верховинської громади Василь Мицканюк розповідає, що таких грошей на утримання лікарні у громади немає.

“Ми фінансуємо енергоносії. На сьогодні ми практично справляємося з цією ситуацією. Заборгованості по даному виду платежу немає, а от щодо заробітної плати, яку повинна би платити Національна служба здоров’я України, є питання”, — говорить Василь Мицканюк.

За його словами, для функціонування закладу до кінця року не вистачає приблизно 11 мільйонів гривень.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм