Невпізнаваний Станіславів на старих поштівках

За останню сотню років Івано-Франківськ дуже змінився. В ефірі програми “Таємниці старого міста” на телеканалі “Вежа” краєзнавець Іван Бондарєв показав 7 поштівок із зображеннями старого Станіславова.

Іван Бондарєв займається колекціонуванням поштівок більше 10 років. Що цікаво – всі вони у електронному варіанті.

Збирати паперові поштівки – дуже дороге задоволення. Середня вартість однієї – від 15 доларів. А якщо це рідкісна поштівка – 50-100 доларів, – каже пан Іван.

Як розповідає Іван Бондарєв, ця поштівка зроблена на початку 20 століття.

Теперішня вулиця Чорновола

У той час, щоб зробити фото, потрібно було багато часу. І фотографи з’являлись на вулицях не так часто. Тому їхня поява одразу привертала увагу людей. Люди дуже оживляли фото, тому деякі фотографи навіть платили перехожим, щоб ті були на кадрі, – розповідає краєзнавець.

Теперішня вулиця Січових Стрільців

Ця споруда з колонами досі є. Але вона був капітально перебудована у 1909-1910 роках, заможним купцем Егером, який нею володів. У ній довгий час був його торговий заклад “Пасаж Егера”. За часів СРСР там знаходився кінотеатр імені Тараса Шевченка. Наразі він у аварійному стані і на першому поверсі там продають секонд-хенд, – каже Іван Бондарєв.

Теперішня вулиця Бельведерська

Зараз на місці будинку з вежею, що ліворуч – кафе “Профітроль”.

Будинки, які ми бачимо, збудовані у 19 столітті. З початком Першої Світової війни Станіславів був у епіцентрі бойових дій, тому будівлі постраждали. У 1917 році місто пограбувала російська армія. Багато будинків підпалювали, найбільше постраждав Вічевий Майдан. Тому будинків, які зображені ліворуч і праворуч – зараз немає, – продовжує пан Іван.

Пасаж Гартенбергів

Це “Пасаж Гартенбергів”. За словами краєзнавця, раніше його неможливо було побачити, бо він з усіх боків “Пасаж” був оточений кварталом житлових будинків.

На початку 10 століття ці будинки належати двом братам-євреям Ігнаці і Давиду Гартенбергам. У 1907 році ці будівлі горіли, тому чоловіки зробили реконструкцію. Будинок на фото – вже після реконструкції.

Теперішня вулиця Вітовського

Знімок зроблений на перехресті вулиць Труша і Лесі Українки.

З усіх будинків на поштівці залишився тільки один. Зараз там адвокатська контора і кав’ярня. Також біля цих будинків сквер Руської Трійці, – каже краєзнавець.

А це – площа Ринок.

Якщо добре придивитися, то проглядається Дитяча бібліотека. Зліва розташовані будинки, де зараз кафе “Бочка”.

На цій поштівці зображений початок теперішньої вулиці Грушевського.

У 70-х роках у цих будинках був магазин “Букініст”. Потім за наказом партійного чиновника всі будинки знесли і поставили там партійну дошку. У 90-ті роки у цьому місці почалось будівництво готелю, яке так і не довели до кінця. Зараз там розташований Ощадбанк.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм