Історія УПА: як повстанці відзначали релігійні свята. ВІДЕО

Провідники ОУН – УПА значну увагу приділяли моральному та духовному вихованню стрільців і старшин. Особливе місце відводили святкуванню національних та релігійних свят. Вони, як свідчать історичні джерела, зазвичай відбувалися у піднесеній та урочистій атмосфері.

Серед повстанців з особливою пошаною відзначалося Різдво Христове, пише Ратуша з посиланням на Вежу.

Повстанська сотня заходила у населений пункт, виставляла охорону, а вже станичні, керівники організації українських націоналістів розприділяли вояків УПА до селянських сімей. Старалися зробити так, щоб вони потрапили до заможних селях, – розповідає директор музею визвольної боротьби Ярослав Коретчук.

Нерідко під час різдвяних свят вояки УПА були атаковані підрозділами радянської держбезпеки. Маючи відомості, що повстанці збираються за святковим столом, контрозвідка розпочинала ліквідаційні акції. Деякі з них переходили у кровопролитні збройні сутички.

Ми маємо один з прикрих випадків у селі Середній Майдан Надвірнянського району, де перебували насвяткуванні Різдва сотня “Чайки, вона була оточена саме 7 січня і загинуло 78 вояків УПА, – каже Ярослав Коретчук.

У січні 1946 року востаннє відзначили Різдво вояки сотні “Стріла”, якою командував “Явір”. Поручник УПА Михайло Петраш загине в бою із “червонопогонниками” влітку того ж року. На околиці Тязева. Трагічна доля спіткає решту його побратимів. Але в селах навколо “Чорного лісу” досі пам”ятають повстанську коляду, яку співали українські патріоти.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм