Щедрий вечір і Водохреще 2021: як та коли святкувати. ФОТО

19 січня за православним календарем – Водохреще, Хрещення Господнє або Богоявлення. Велике свято розпочинається ще 18 січня.

18 січня відбувається Другий Святвечір або Щедрий вечір, коли віряни йдуть до храму святити воду та постують до першої зірки (не вживають м’ясних та молочних продуктів), пише Ратуша з посиланням на ТСН.

На Водохреще не можна вживати алкоголь, сваритися, казати погані слова та розповсюджувати негатив. Водохреще – свято покаяння, духовної тиші та глибинної молитви.

Як підготуватися до Водохреща

До 18 січня традиційно господині прибирають домівку, викидають мотлох. Що символічно, адже Водохреще – це свято очищення від усякого бруду.

Вже 18 січня віряни йдуть на вечірню до храму святити воду. Потім цією водою потрібно окропити кожен кут власної домівки. Ті, хто не зміг прийти до храму та освятити воду 18 січня, можуть зробити це 19 січня.

ДО ТЕМИ: Гучні застілля і цілодобовий відпочинок: як адаптуватись після різдвяних свят. ВІДЕО

Після літургії 19 січня традиційно відбувається Хресний Хід до найближчої водойми. Це називається – Хресний Хід на Йордан. Можна пройти Хресним Ходом та набрати воду там, принести додому та освятити нею власну оселю.

Вкрай важливо у ці дні не тільки отримати воду, а поводити себе чемно та часто молитися, усім серцем дякувати Господу за Його милість.

Хрещена вода 

Освячена вода на Щедрий вечір та Водохреще вважається святою та цілющою. Хрещена вода зберігається впродовж року. Дивним чином ця свята вода, навіть у пластику, за цілий рік не псується! Її використовують, коли хтось захворів чи погано почувається, а ще періодично, хоча б раз на місяць, бажано кропити нею оселю.

Вважається, що 19 січня уся вода в водоймах – свята. Тому, навіть перебуваючи на карантині, кожна людина з молитвою може зануритися у будь-який ставок (перед цим потрібно порадилися зі своїм лікарем!).

Якщо водойми замерзнуть, то хрещена ополонка робиться у вигляді хреста. Зануритися в неї можна теж упродовж дня, не створюючи натовпу (головна вимога карантину!).

Зануритися важливо з щирою молитвою (Отче Наш або Ісусовою молитвою), із наміром стати кращим і творити добрі справи.

Що таке Богоявлення

Хрещення Господнє – це велике свято Богоявлення.

Це видатний день, коли люди вперше побачили Святу Трійцю: Бог Отець казав з неба: “Це Син Мій улюблений, що Його я вподобав!”, Син Божий охрестився, і Дух Святий зійшов на Нього у вигляді голуба.

Саме на Водохреще в річці Йордан люди побачили, що в обличчі Христа явилася не тільки Людина, а разом і Господь.

Історія Хрещення Господнього (Богоявлення)

Хрещення Господнє пов’язане з іменем Іоана Хрестителя (Івана Предтечі), що сповісив у юдейській пустелі про явлення Спасителя.

Іоанн Хреститель (Іван Предтеча) був родичем Ісуса Христа по лінії мами. Великий молитовник був відлюдником, жив у пустелі, носив одежу з верблюжого волосу та усе життя постував – їв лише комах, сарану та дикий мед.

Коли Іоанну виповнилося 30 років, Господь повелів йому йти у Юдею та проповідувати. Його промова була дуже короткою: “Покайтеся, бо наближається Царство Боже!”. Але сила промови Івана Предтечі була такою великою, що люди спочатку вбачали у ньому Спасителя або Месію. Але пророк казав: “Я хрещу вас водою, але за мною йде Сильніший за мене, в кого я недостойний розв’язати ремінці взуття Його!”

Людей, що каялися у своїх гріхах, Іван хрестив у річці Йордан. Головна вимога хрещення – щире покаяння і подальше виправлення людини, добрі справи.

Коли Ісусу Христу виповнилося 30 років, він прийшов саме до Івана Предтечі на річку Йордан, щоб отримати хрещення. Тоді ніхто, крім пророка, навіть не помітив Христа. Але пророк Іван Предтеча одразу усім серцем відчув Ісуса, хоча до того ніколи не бачив, і затремтів.

Коли Христос підійшов до нього, Іван спочатку вбачав себе недостойним, але Ісус заспокоїв його: “Так годиться виповнити нам всю правду”.

Охрестившись, Ісус вийшов з води. І одразу небо розкрилось, і побачив Іван Духа Божого, що спустився як голуб, і сходив на Ісуса. І голос почувся з неба: “Це Син Мій улюблений, що Його я вподобав!”.

Саме з Хрещення розпочалося трирічне служіння Ісуса Христа, що скінчилося на Голгофі.

Дива річки Йордан сьогодні

Річка Йордан і зараз – найулюбленіше місце паломництва на Святу Землю. Занурення в Йордан паломники вбачають “другим хрещенням”.

За часів Христа Йордан був глибоким, але зараз річка обміліла, найбільша глибина її – до 2,5 метра.

Зануритися в Йордан (до карантину)  можливо у двох місцях. Перше – у Віфаварі на межі  з Йорданією (де саме і хрестився Ісус), друге – у християнському центрі “Ярденіт” (символічне місце для відвідування паломниками).

Єрусалимський патріарх традиційно проводить Водохреще на Віфаварі. Саме там і досі відбувається диво! За переказом, коли хрестився Господь, Йордан змінив напрямок. І сьогодні, під час занурення хреста патріархом, течія Йордану призупиняється і на декілька хвилин змінює напрямок.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм