Избиратель держит в руках бюллетень во время очередных местных выборов на одном из избирательных участков, в Киеве, 25 октября 2020 г. Сегодня в Украине проходят очередные местные выборы. Избирательные участки открылись в 8:00 и будут работать до 20:00. Нынешние местные выборы проходят по пропорциональной системе с открытыми списками. На территории Автономной Республики Крым, города Севастополя, временно оккупированных территориях в Донецкой и Луганской областях голосование не организуется и не проводится. Из-за пандемии коронавируса граждане должны находиться на участках в масках, соблюдать социальную дистанцию, а также пользоваться собственной ручкой. Фото Чузавков Сергей / УНИАН

Чи потрібні перевибори у Раду: думки спостерігачів, членів ДВК та представників кандидатів

ЦВК встановила результати виборів на 87 округу завчасно, адже не дочекалася усіх судових рішень у справах за позовами кандидатів та рішення правоохоронних органів, які розслідують зникнення бюлетенів із голосами за Олександра Шевченка, вважає аналітик Руху ЧЕСНО в Івано-Франківській області Віталій Світлик.

За його словами, найкраще – оголосити повторні вибори на окремих дільницях, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

ЦВК мало би реагувати на це, а не встановлювати результати. І перше, або оголосити перевибори на цих дільницях, або другий варіант, який мені самому не подобається, – це оголосити перевибори на всьому округу. Але ми розуміємо, що оголосити перевибори на всьому округу – це затратно, — каже Віталій Світлик.

Аналітик Руху ЧЕСНО вважає, що на майбутніх виборах повинні працювати різні гілки влади: правоохоронна, судова і ЦВК:

І якщо знову ж таки будуть такі члени ОВК і такі ж каруселі, які відбувалися, то ми розуміємо, що і ті вибори, які будуть, можна сфальсифікувати.

Голови двох дільничних комісій із сіл Чорний Потік та Монастирчани, де після перерахунку виявили нестачу голосів за Шевченка, кажуть, що підтримують ідею перевиборів на окремих дільницях.

Хай роблять перевибори, хай люди ще раз проголосують. Люди кажуть, що ідуть голосувати, багато людей кажуть. Уже хто буде, той буде знати, що привезли – при нас перераховуйте одразу бюлетені. Або перевибори, або хай визнають протоколи дільничних виборчих комісій з мокрими печатками так, як є. Те, що було на дільниці, — говорить голова дільничної виборчої комісії в селі Монастирчани Олександра Семанишин.

Натомість, радниця з юридичних питань Громадянської мережі “ОПОРА” Ольга Коцюруба зазначила, що перевибори на окремих дільницях посилюють ризики фальсифікації голосування.

З одного боку, це є така рекомендація Верховного Суду, але з іншого боку, встановлювати результати, проводячи голосування винятково на шести дільницях — це теж є певні ризики. Ми розуміємо, що виборчий процес — це комплекс, і він складається з різних етапів, в тому числі інформування виборців, агітація і проведення голосування. І якщо ми вириваємо окремий етап виборчого процесу для шести дільниць, то це значно посилює ризики, зокрема підкупу виборців. Тобто шість ДВК вирішуватимуть долю голосування на округу, — каже Ольга Коцюруба.

Адвокат Олександра Шевченка, Андрій Сторожук каже, що у рішенні Велика Палата встановила наявність порушень, які свідчать про те, що результати, які встановлені ЦВК, не відповідають дійсному волевиявленню громадян.

Захисник повідомив, що довірена особа кандидата у депутати Шевченка подала у ЦВК заяву:

Ми подали відповідну заяву письмову від довіреної особи Шевченка з тими вимогами, щоб ЦВК врахувала рішення суду, розпустила ОВК як таку, що допустила численні порушення, які доведені рішеннями судів, реєстрацією кримінальних проваджень і призвела до таких результатів.

У коментарі Суспільному партія “Слуга народу” так прокоментувала рішення ЦВК:

Нинішня ситуація демонструє, що політичні опоненти намагаються максимально відтермінувати остаточне визнання Василя Вірастюка переможцем. Тим самим вони відбирають у жителів Прикарпаття право мати свого представника у парламенті та з його допомогою вирішувати нагальні проблеми.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм