ЦВК прийняла до розгляду протокол ОВК №87 щодо підсумків голосування і очікуватиме рішення судів

Центральна виборча комісія прийняла до розгляду та опрацювання протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування на проміжних виборах народного депутата на окрузі №87. Для встановлення остаточних результатів виборів Комісія очікуватиме рішення судів.

Про це йшлось на засіданні ЦВК 5 квітня, пише Ратуша з посиланням на ОПОРУ.

Голова комісії Андрій Лозинський оголосив дані з протоколу про підсумки голосування на окрузі, зокрема, а також зачитав окрему думку від 5 членів ОВК, де зазначається, що всупереч вимогам законодавства, голови комісії Руслан Кашніков та Андрій Лозинський оголошували перерви в безперервному засіданні, а після опівночі 29 березня фактично припинилась будь-яка діяльність ОВК.

ДО ТЕМИ: Вибори на ОВК №87: поліція розпочала 17 кримінальних проваджень

Крім того, члени ОВК вказують на проникнення третіх осіб у приміщення та їхню можливість втрутитись у виборчу документацію. Також вони зазначили, що ОВК позбавила права присутності суб’єктів виборчого процесу, а в приміщенні знаходились народні депутати.

В окремій думці також зазначено, що комісія визнала недійсним голосування на дільницях з порушенням процедури прийняття такого рішення, а зафіксовані факти розбіжності голосів за одного з кандидатів підтверджують втручання третіх осіб.

«В діяльності ОВК було зафіксовано грубі порушення, що не дозволяють встановити об’єктивний результат проміжних виборів народного депутата України. А тому підведення підсумків є передчасним до встановлення всіх обставин ситуації та є неможливим», – зачитав голова ОВК окрему думку 5 членів комісії.

Від додав, що загалом на 18 дільницях здійснювався повторний підрахунок голосів, з них на 5 дільницях визнано голосування недійсним.

Відповідаючи на питання члена ЦВК Андрія Гевка, на яких підставах прийнято це рішення, голова ОВК зазначив:

«В основному це були неспівпадіння кількості бюлетенів, які були зазначені в протоколі дільничних виборчих комісій і на пачці за одного з кандидатів. Коли ми розпакували, їх було менше. Друга причина – це додаткові списки, мається на увазі ті, що зі скриньками ходили. Це хворі, НСП. Також там були порушення, зокрема, вони не були завірені підписами чи печаткою дільничної виборчої комісії, в трьох чи чотирьох комісіях не були вкинуті контрольні листи на початку голосування, не було у всіх скриньках контрольних листів, зовсім не було».

«Так яка норма закону? На підставі якої норми закону ви встановили факт визнання недійсним?» – спитав Гевко.

«Стаття 92 частина 1 пункт 1. Виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев’ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України “Про Державний реєстр виборців” тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п’ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці. Хочу сказати, що це положення, що стосується 5 % було дійсно на кожній виборчій дільниці, понад 5% точно», – відповів голова ОВК.

Андрій Гевко: «Андрій Федорович, у мене є постанова №33, яка була розміщена у відкритих джерелах, зокрема, у мережі Фейсбук, де вказано «за результатами проведення повторного підрахунку голосів встановлено, що кількість виданих бюлетенів склала 588. А можете взяти протокол дільничної виборчої комісії й зацитувати пункт 7, якщо не помиляюсь, яка цифра там вказана. Виборча дільниця 261030».

Андрій Лозинський: «Протокол дільничної виборчої комісії. Пункт 7. Сумарна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному виборчому окрузі становить 688. Це було мінус 100 тих, що не… коли ми розпечатали пачки, не було 100 виборчих бюлетенів за одного з кандидатів».

Андрій Гевко: «Як на виборчій дільниці встановлюється кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені? Скільки в протоколі окружної виборчої комісії? 688, так? А кількість виборців, яких ви встановили факт видачі – 30 виборчих бюлетенів? Від 688 бюлетенів 30 – це скільки це відсотків?».

На це питання голова ОВК відповів, що йому треба порахувати.

Також у Андрія Гевка виникло питання щодо юриста, який представляє окружну виборчу комісію в суді. За його словами, ця особа є офіційно спостерігачем від громадської організації, яка подавала скарги і складала акти про порушення на окружній виборчій комісії.

Голова окружної виборчої комісії відповів, що попередній юрист написав заяву про відмову працювати, відповідно у нього не було часу, щоб когось шукати, цю особу порекомендували члени комісії. Він додав, що не бачив його скарг в окружній комісії.

Член ЦВК Віталій Грень спитав, які дії вчиняла окружна виборча комісія для збереження виборчої документації?

Голова ОВК Андрій Лозинський відповів: «Після того, як стали відомі факти неспівпадіння кількість бюлетенів, після того, як виявились факти, що члени дільничних виборчих комісій почали звертатись, що десь є розпечатані пачки, ми прийняли рішення перенести всі пачки з бюлетенями, зараз вони знаходяться в загратованому приміщенні, запломбованому. Бо до цього, як я 31 березня приїхав в окружну виборчу комісію, всі ці мішки з документами просто валялись в залі засідань, ви бачили, хто там був, незапечатані, неопломбовані. З ночі 28 березня до часу, коли я приїхав, вечір 31 березня».

Голова ЦВК Олег Діденко зазначив, що коли комісія озвучувала рішення про підстави для прийняття рішення про визнання голосування недійсним, зокрема прозвучала підстава відсутність печаток дільничної виборчої комісії на контрольних листах, які були вкинуті у виборчі скриньки і запитав, чи це була єдина підстава для визнання голосування недійсним. Голова ОВК Андрій Лозинський відповів, що там були інші підстави, зокрема виявлення понад 5% виборців, які безпідставно проголосували.

Голова ЦВК також зазначив, що в будь-якому випадку необхідно дочекатись рішень судів, які зараз тривають.

«Дуже непрості вибори відбулись, дуже багато сигналів про порушення, на жаль. В тому числі є ознаки, що зникла виборча документація, зокрема, виборчі бюлетені, що в кінцевому підсумку може ставити під сумнів остаточні результати. На жаль, це вибори, де остаточні результати будуть встановлюватись в судах, а не на виборчих дільницях. Ситуація є саме такою. Центральна виборча комісія буде детально опрацьовувати матеріали, аналізувати їх. І за результатами тих висновків, які будуть дані судами, в межах ЦВК буде вживати відповідних заходів щодо встановлення результатів виборців у цьому окрузі», – сказав Олег Діденко.

У засіданні комісії оголошено перерву

Нагадаємо, з 29 на 30 березня близько другої ночі до поліції надійшло анонімне повідомлення про замінування будівлі Окружної виборчої комісії На Івано-Франківщині «замінували» окружком, який підраховує результати виборів Ради на окрузі № 87. Жодної вибухівки правоохоронці не виявили.

Наступного дня, 30 березня, голова ОВК і ще кілька членів комісії не прийшли на роботу. Загалом були відсутні 9 з 18 членів комісії, а для кворуму необхідно 10 присутніх. Через це в окрузі призупинили прийом протоколів з дільничних виборчих комісій із мокрими печатками. ЦВК згодом змінила голову комісії та ще трьох її членів.

Напередодні на Прикарпаття прибули депутати від «Слуги народу» на чолі з нардепом Миколою Тищенко, щоб влаштувати допит членам комісії. Так, очільник десантної групи “слуг народу” вночі перебував на окружній виборчій дільниці та неабияк “заважав” проводити підрахунок голосів.

А вранці того ж дня кілька десятків співробітники Служби безпеки України ввірвались в приміщення окружної виборчої комісії №87 і вивели звідти кілька осіб. Як пояснили у пресслужбі СБУ, впродовж останньої доби до правоохоронних органів надійшло чотири повідомлення про замінування та три повідомлення про захоплення заручників на об’єктах ОВО №87, тому прийнято рішення разом з органами Національної поліції забезпечувати охорону на окрузі.

Що було раніше:

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм