Франківськ 100 років тому і сьогодні: Пивоварний завод. ФОТО

Краєзнавець, дослідник та засновник групи «Ретро Франківськ» Ігор МЕНІВ продовжує знайомити читачів «Ратуші» з архітектурною історією Івано-Франківська, зокрема, як змінилося наше місто за останнє століття.

Пиво в Станіславі любили пити завжди. Чи то за Австрії, чи то за Польщі, чи то за совітів. Один з найбільших пивоварних заводів нашого міста знаходився на теперішній вулиці Любомира Гузара (Новгородська/Виробнича/Седельмайєра) і складався із двох корпусів — варного (Гузара №49 тепер фаст-фуд Royal Burger) та солодового (Гузара №28 через дорогу навпроти варного) цехів.

Пивоварний завод — пам’ятка архітектури національного значення і є рідкісним зразком промислової архітектури України другої половини XVIII століття. Охоронний номер 1137. Він є родоначальником фабричної промисловості у місті.

Початки пивоварні належать до 1767 року і це зафіксовано на фасаді варного цеху де збереглася дата «1767», яка підтверджується охоронною дошкою пам’ятки архітектури.

Солодовий цех побудови між 1848 та 1857 рр. Після ремонту 1971 року у приміщенні колишнього варного цеху містилась заводська котельня.

З 1787 по 1801 рр. пивоварнею володів граф Петро Потоцький, але потім пивоварня перейшла у власність Австро-Угорської держави за борги. З 1888 року пивоварня перейшла у власність братів Лінднер ( Browar Mojżesz Lindner; Browar Braci Lindner).

В 1905 році завод купив Петер Седельмайєр (Browar Piotr Sedelmajer 1905-1911). Пізніше пивоварня перейшла до Станіслава Седельмайєра (Browar Stanisław Sedelmajer 1911-1939).

У власності родини завод перебував до другої світової війни. В середині XIX століття на пивоварні працювало 40 осіб. Разом з пивоварнею на західній околиці міста, в с. Княгинин, завод виготовляв щорічно 12 тис. відер пива, а також пивні дріжджі.

Під час війни завод називався «Dampfbrauerei GmbH». Після другого приходу совітів броварню назвали “Станіславський пивзавод” (з 1962 року «Івано-Франківський пивзавод»).

Виробництво на пивзаводі зупинилось на початку 2000-х років. Фірма «Гаразд Україна» викупила територію й взяла на себе зобов’язання до 2009 року відновити пам’ятку архітектури, побудувати кафе, музей пивоварінню та мініпивзавод.

В реальності пам’ятку архітектури – варильний цех просто знесли, а на тому місці збудували модернізовану копію, в якій зараз функціонує фаст-фуд.

З питання реставрації солодового цеху (Л.Гузара, 28), власники території , “БК “Галицька” запевняють, що там буде заклад варіння і споживання пива – народний паб “Станіславська пивоварня” згідно проектної документації державного Інституту “Укрзахідпроектреставрація”.

Роботи на об’єкті здійснює єдина у місті підрядна організація, яка має ліцензію на реставрацію пам’яток національного значення.

«Ратуша» пропонує поглянути та порівняти, як змінився пивоварний завод та солодовий цех за останнє століття:

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм