Франківськ 100 років тому і сьогодні: “Пасаж Єґера”. ФОТО

Краєзнавець, дослідник та засновник групи «Ретро Франківськ» Ігор МЕНІВ продовжує знайомити читачів «Ратуші» з архітектурною історією Івано-Франківська, зокрема, як змінилося наше місто за останнє століття.


Камениця, відому як “Пасаж Єґера”, знаходиться по вулиці Січових Стрільців, 16 і початково була двоповерхова, з чотириколонним портиком у стилі класицизму.

Під час революційних подій 1848 в цьому будинку містилася редакція першої в місті газети «Dziennik stanislawowski».

У 1908–10 рр. новий власник О. Єґер провів перебудову кам’яниці, в результаті якої з’явився третій поверх, але зник портик. Фасад був оформлений у стилі поміркованої сецесії.

По осі кам’яниці над аттиком розміщена скульптурна група «Пастух і пастушка» (первісним проєктом була передбачена скульптура короля Я. Собєського на коні).

Будинок цегляний, триповерховий, у плані П-подібний з прямокутним проїздом у двір по осі. Після перебудови почав використовуватись, як дприбутковий будинок.

Перший поверх зайняли винний бар домовласника, українська книгарня, фотосалон «Рембрандт», який переїхав з вулиці Сапєжинської (нині Незалежності), працює і понині, хоча в радянські часи він мав назву “Ракурс”.

У тильних приміщеннях розмістився другий у місті кінотеатр «Олімпія». Верхні поверхи віддали під готель «Габсбург» (пізніше «Краківський») та Авансовий банк (до 1914).

У 1930-х рр. в будинку був відомий магазин «Окуляріум» (оптика, електро- та радіотовари), частину приміщень віддали під квартири.

Після Другої світової війни й до 1990-х рр. у будинку діяв кінотеатр, названий іменем Т.Г.Шевченка.

Будинок “Пасаж Єґера” фактично не ремонтували останні 60 років, в результаті визначено фізичний і технічний стан пам’ятки: знос будівлі становить 53%. У найгіршому стані фундаменти.

«Ратуша» пропонує поглянути та порівняти, як змінився “Пасаж Єґера” за останні 100 років:

ІНШІ МАТЕРІАЛИ РУБРИКИ:

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм