Франківськ 100 років тому і сьогодні: Газозавод. ФОТО

Краєзнавець, дослідник та засновник групи «Ретро Франківськ» Ігор МЕНІВ продовжує знайомити читачів «Ратуші» з архітектурною історією Івано-Франківська, зокрема, як змінилося наше місто за останнє століття.

Історія газовні Станиславова починається з 10 червня 1873 р. коли на засіданні міської ради був схвалений проект будівництва газозаводу в Станіславові по вул. Газовій (тепер Дністровська) біля Валів, пише Ратуша.

Світильний газ, який виробляв завод в кількості 250 м3 на рік, використовувався в побуті мешканцями та в газових ліхтарях для освітлення центральної частини міста по теперішніх вулицях Незалежності, Мазепи, Галицькій, Дністровській та площах Міцкевича та Ринок.

З розвитком міста потреби в об’ємах світильного газу виросли до 1300 м3. Тому в 1902 році почалось будівництво нової, більш потужної, газовні на теперішній вул. Ленкавського.

ДО ТЕМИ: Франківськ 100 років тому і сьогодні: Будівля філії “Діпромісто”. ФОТО

Внутрішнє обладнання було виготовлено на машинобудівному заводі Е.Бредта з Отинії. Пробний пуск газу відбувся 27 грудня 1902 р.

Усі установки працювали нормально й видавали якісний газ. На новому підприємстві могли давати 2 000 м3, а при потребі збільшити продукування в 4 рази на тих самих площах.

Під час Першої світової війни величезна шкода була завдана газозаводу, який до війни вважався одним з першокласних комунальних закладів у австрійських володіннях. Великі пошкодження були нанесені вуличним трубопроводам. Значних пошкоджень зазнали вуличні стовпи та ліхтарі.

У зв’язку зі знищенням вуличних трубопроводів було прокладено приблизно чотири тисячі метрів трубопровідних мереж для обміну труб малого діаметру на більш широкий. Це дало змогу здійснювати більш інтенсивного газопостачання удалині райони. Після ремонту трубопроводів їх довжина, у порівнянні з 1914 роком, зросла на 560 метрів. Число діючих вуличних газових ліхтарів, що у 1920 році сягало 61, у 1927 збільшилося до 700.

ДО ТЕМИ: Франківськ 100 років тому і сьогодні: Локомотиворемонтний завод. ФОТО

Хоча після Другої світової війни газозавод і наростив об’єми випуску світильного газу, але це задовільняло тільки половину потреб міста. Тому уже в грудні 1952 року виконавчим комітетом Станіславської міської ради було прийнято рішення «Про консервацію газового заводу». Згідно з яким, з 1 січня 1953 року всі квартири, які отримували світильний газ від заводу, мали перейти на зріджений. У 1955 році на базі газозаводу було створено контору “Станіславгаз” для забезпечення підприємств та мешканців міста природним газом, який почав поступати в обласний центр з 1954 р. Почалась маштабна газифікація міста з будівництвом вуличних газопроводів, ГРП, ШРП, ГРС та газифікація квартир та будинків.

ДО ТЕМИ: Франківськ 100 років тому і сьогодні: Міський пологовий санаторій. ФОТО

У 1964 році на базі контори “Станіславгаз” був створений трест «Облпромпобутгаз», який у 1975 році трансформувався в об’єднання “Івано-Франківськгаз” – частину республіканського об’єднання “Укргаз”. З 1994 р. ДП “Івано-Франківськгаз” реорганізовано в ВАТ, а з 2010 року в ПАТ.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм