Франківськ 100 років тому і сьогодні: Будівля філії “Діпромісто”. ФОТО

Краєзнавець, дослідник та засновник групи «Ретро Франківськ» Ігор МЕНІВ продовжує знайомити читачів «Ратуші» з архітектурною історією Івано-Франківська, зокрема, як змінилося наше місто за останнє століття.


В будівлі №4 на початку вулиці І.Франка зараз знаходиться Івано-Франківська філія державного підприємства “Український державний науково-дослідний інститут проектування міст “ДІПРОМІСТО” імені Ю.М.Білоконя”.

В більшості історичних довідниках повідомляється, що раніше на цьому місці були казарми і народна назва їх була «кошари Швайковського».

Ще на при кінці 1870-х років на початку вулиці побудували дерев’яні бараки (блокгаузи) для двох рот 58 полку інфантерії (піхоти). У 1890-му поруч спорудили муровану гауптвахту. Всі ці одноповерхові будівлі находились на землі Швайковського.

У 1899 році солдати залишили бараки, а з 1901 року там відкрився монастир католицького ордену альбертинців. Ченці влаштували дитячий притулок, що міг прийняти на нічліг до 30 осіб на добу.

Але й притулок в 1904 році перебрався в будівлю №60 по теперішній вулиці Довгій, а будівлю розібрали та згідно з новим проєктом військових казарм побудували двоповерховий мурований будинок під вогнетривким покриттям. На кожному поверсі находилось по 10 житлових приміщень з висотою кімнат 3,5 м. По закінченню будівництва в 1905 році в будівлю в’їхав полу батальйон 58-го полку.

У 1915-1918 р. в будівлі знаходився  Цісарсько-королівський військовий шпиталь.

У міжвоєнний період тут містилась воєводська і повітова команда поліції та міський комісаріат поліції. За німецької окупації у будівлі розміщувалась українська поліція.

В післявоєнні роки в цій будівлі знаходилася середня школа голів колгоспів та Станіславський раднаргосп. У 1964 році будинок передали філії проектного інституту «Діпромісто» і в 1968 році, за проектом Івана Гриніва, надбудували третій поверх.

Такий вигляд будівля має і сьогодні

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм