Франківські МАФи: ніщо не буває більш постійним, ніж тимчасове

Кількість нових МАФів в місті постійно збільшується, і це — одне з болючих питань не тільки Івано-Франківська, але й інших міст.
Кількість нових МАФів в місті постійно збільшується, і це — одне з болючих питань не тільки Івано-Франківська, але й інших міст.

Від самого початку передбачені як тимчасові споруди МАФи стали більше, ніж постійними. Практично кожен другий мешканець міста має в себе під вікнами не тимчасовий кіоск, а тривало скандальний. Тож МАФи увійшли до п’ятірки найбільших проблем міського життя.

Кількість нових МАФів в місті постійно збільшується, і це — одне з болючих питань не тільки Івано-Франківська, але й інших міст.

4 червня цього року представники виконкому одноголосно проголосували за дозвіл на розташування тимчасової споруди площею 24 кв. м² на вулиці Дністровська, 3.

А вже 24 липня на площі перед Центральним універмагом з’явилися ці дві “туристичні принади. Встановлювали їх подалі від людських очей – уночі. Це одразу обурило франківців, які активно взялися обговорювати подію у соцмережах.

У департаменті містобудування, архітектури та культурної спадщини повідомили, що в тому місці дозвіл на торгівлю мають 5 підприємців. Тривалість дозволів — різна.

Своєю чергою підприємці які працюють в універмазі та незадоволені цим «витвором», віднесли скаргу до міської ради.

Проте, 25-го липня міський голова Руслан Марцінків повідомив про те, що “підприємець ввів в оману членів виконкому”. Тож МАФи демонтують. Мали б. Але віз і нині там…

Подейкують, що горе-МАФи — справа рук депутатів від “Свободи”, а цапом-відбувайлом зробили архітектуру і земельників.

Розберімось, що в принципі можна зробити, аби таких ситуацій не виникало в принципі:

Передусім, торгові МАФи – це некрасиво. Це візуальний шум, бородавки на тілі вулиці. Засилля кіосками перетворює і старовинні містечка, і надсучасні мегаполіси на базар.

МАФи створюють відчуття ринку там, де його нема. Крім того, в більшості випадків заважають руху пішоходів та крадуть простір. Особливо винахідливі підприємці примудрилися оформити на кіоски право власності (хоча це абсурд, бо МАФ за своєю суттю – споруда тимчасова). А ще – жахливі умови праці, відсутність нормальної каналізації та зимовий холод з літньою спекою.

У нелегальному кіоску, зазвичай, продають нелегальні товари. Це точка збуту незаконної контрафактної продукції та недобросовісна конкуренція для торговельних мереж, які знаходяться поруч, є великими платниками податків, мусять і людей офіційно оформляти, і гідні умови праці підтримувати. З економічного погляду, кіоски – це крок назад у розвитку торгівлі. Тобто для міста МАФи – хвороба, що приносить значно більше шкоди, ніж користі.

Як потрібно діяти:

  • Політика міста має бути відкритою і прогнозованою, тому треба оголосити стратегічний курс на викорінення МАФів і поступово та неухильно його впроваджувати;
  • Дозволи новим МАФам видавати виключно там, де це передбачено згідно проекту вулиці, і для наявності МАФу є обґрунтування. Проектантам ж треба передбачати вуличну комерцію і підлаштовувати під них інфраструктуру;
  • Існуючі незаконні МАФи мають бути демонтовані;
  • Законні МАФи мають допрацювати термін згідно дозволів;
  • Створити карту з зонами, де МАФи є більше чи менше бажаними, а також вільні від МАФів ;зони. Наприклад в центрі міста МАФи є небажаними, а от на околицях, далеко від магазинів – бажаними;
  • В залежності від зони знаходження МАФу, встановлювати суму платежу за розміщення МАФу. В небажаних зонах платежі зробити великими, встановити графік їх постійного росту і строго його дотримуватись. В бажаних місцях – зменшити. Також має бути коефіцієнт, що залежить від типу бізнесу – ремонт взуття має платити менше ніж мережевий продавець ковбаси. Всі зміни мають відбуватись за формулою і автоматично, щоб не було можливості для зловживань.

Таким чином, ми створимо прогнозоване середовище для власників МАФів. Всі знатимуть свої перспективи і реагуватимуть відповідно них: хтось перенесе свій бізнес не перші поверхи прилеглих будинків, хтось перевезе МАФ на околицю, де він покращить життя місцевих мешканців (адже до торгової точки буде ближче), а хтось, чий бізнес є популярним у місцевих мешканців, зможе платити збільшену вартість, чим наповнюватиме місцевий бюджет.

Так зможемо уникнути «кіоскового Шанхаю» в Івано-Франківську і зробити місто більш привабливим, затишним та комфортним. А підприємці матимуть чіткі та прогнозовані правила гри.

Віталій Пасенюк

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм