Станиславів який ми втратили. Готель Сакса. ФОТО

З давніх-давен місто Станіславів (нині – Івано-Франківськ) було відоме своєю неповторною архітектурою. Втім, далеко не усі історичні пам’ятки архітектури дійшли до наших днів. Не сприяли цьому й постійні пожежі, війни та загарбники міста із понад 350-річною історією.

У рубриці «Станіславів, який ми втратили», краєзнавець, дослідник та засновник групи «Ретро Франківськ» Ігор Менів пропонує пригадати про відомі франківські кам’яниці-привиди, оповідаючи про їх особливості та унікальність, пише Ратуша.


Цей заклад у 1830-х спорудив заможний землевласник Леон Сакс. Двоповерхова, Г- образної форми, будівля знаходилась на розі вулиць Карпінського (Галицька) та Костюшки (Мартинця сотника) довшим фасадом (11 вікон) впритул до фешенебельного будинку Гартенбергів.

ДО ТЕМИ: Станіславів який ми втратили. Єврейська гімназія. ФОТО

Окрім послуг готелю в будівлі у 1846 році Сакс обладнав простору бальну залу, де відбувались майже всі урочисті події старого Станиславова. Незабаром поруч відкрили театральну залу, куди часто навідувались мандрівні трупи. Вона служила головною сценою міста до побудови стаціонарного театру у 1891 році.

У 1850-х заклад купив Абрахам Гальперн, який перейменував готель у «Європейський».

З середини ХІХ ст. перший поверх будівлі займала крамниця яка належала купцю Вінцентію Маєвському. Торгували вином, прянощами, делікатесами й солодощами, кавою, чаєм, а також галантерейними виробами. З 1869 року в крамниці почали торгувати ще й м’ясом.

Після цього помінялось декілька власників крамниці і в червні 1906 р. новими власниками стали – Александер Боніковський і Віктор Брошньовський, які зробили ставку на продаж обсмаженої кави.

ДО ТЕМИ: Станиславів який ми втратили. Будинок однієї з найбагатших жінок міста – пані Ліберманової. ФОТО

На жаль прийшла Велика війна (Перша світова) 1914 -1918 рр. Будівлю готелю було знищено артобстрілами як, до речі, поруч будівлю братів Гартенбергів та багато кам’яниць по Бельведерській та Карпінського. Відновленню готель та крамниці, які спорудив Сакс, не підлягали.

Територію зачистили від руйнувань і розбили клумби перед входом до «Пасаж Ґартенберґів».

Так виглядає ця територія і нині, тільки клумби ліквідували, зато зробили автопарковку від вулиці Галицької перед «Gartenberg Passage».

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм