Ремесло, яке зникає: прикарпатець займається ремісництвом і виготовляє постоли. ФОТО

Ремісництво – так називає своє захоплення житель Косова Роман Лучук. Чоловік створює гуцульське народне взуття – постоли.

Створювати постоли майстер навчився понад 20 років тому, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

Зараз займається цим, щоб ремесло не забувалося.

Це ремесло, яке практично вже зникає, яке мало би бути під охороною держави. Мій тато хотів, щоб я вчився у Національній академії мистецтв у Львові, але я кожного літа на канікулах повинен був ходити навчатися до інших майстрів. Там мав вивчати цікаві ремесла, які зникають. Якось так вийшло, що попри заняття живописом, я займався виготовленням постолів, – розповідає Роман Лучук.

Постоли майстер виготовляє переважно на замовлення. За його словами, у повсякденному житті їх носять нечасто. На думку майстра, можливо, потрібно осучаснювати вигляд постолів. Та на це потрібно виділяти більше часу.

Постоли – народне взуття. Люди раніше взагалі ходили босі. Шкіряне взуття носили тільки заможні. Потім воно увійшло у побут, і тоді більшість могла собі дозволити таке взуття, – розповідає Роман Лучук. – Багато таких майстрів було на Гуцульщині та Бойківщині. У Польщі ще зустрічав схожі, вони там “кепці” називаються. В Болгарії бачив, у Латвії теж зустрічав. Вони навіть назву мали подібну – “пасталас”.

Для виготовлення постолів Роман Лучук використовує шкіру з великої рогатої худоби. Колись, каже майстер, виготовляли зі свинної, просто вона тонка і жирна. Готову шкіру майстер розмічує та зачищує на швах. Для цього використовує дуже гострі ножі.

Для виготовлення постолів у Романа Лучука є попередньо заготовлені деталі. Усе потрібне чоловік зшиває, а потім виріб затягує смужкою зі шкіри.

Готове взуття Роман Лучук ставить сушити. Повністю шкіра висихає приблизно за добу. Після цього на постолах майстер випалює візерунки.

Загалом, на виготовлення постолів Роман Лучук витрачає чотири-п’ять годин.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм