7 кілометрів пішки: як навчаються учні Красноїльської школи. ФОТО/ВІДЕО

Більша частина учнів Красноїльської школи, що на Прикарпатті, другий рік поспіль навчається не в приміщенні закладу.

Ремонт першого поверху навчального закладу, який “з’їв” грибок, цього року таки розпочали, але закінчити не встигли, пише Ратуша з посиланням на Суспільне.

Також не добудували новий корпус. До цих проблем додався й зламаний шкільний автобус. Через це школярі пішки йдуть до школи по шість-сім кілометрів.

Другокласниця Іринка Харінчук навчається у будинку культури. Щодня ходить на обід у їдальню, яка розташована через дорогу, – у приміщеннях колишнього пришкільного інтернату.

Дивитися вправо, вліво – чи не їдуть машини. Треба переходити дорогу швидше. Я знаю, що треба бути чемною на дорозі, – каже Іринка.

ДО ТЕМИ: Франківські школярі матимуть короткі канікули через вибори

Вихователька групи продовженого дня Марія Федінчук розповідає, що обід займає близько години: зібратися, перейти дорогу, поїсти і повернутися. Це незручно та небезпечно.

Ми два рази перетинаємо проїжджу частину. Дуже інтенсивний рух. Один вихователь веде 25 дітей. Тому ризики в нас є дуже великі, – розповідає Марія Федінчук.

Директорка школи Марія Шкіндюк каже, що приміщення їдальні в основному корпусі школи ремонтують разом із класами на першому поверсі.

Вже обробили усі приміщення від грибка та залили бетоном підлогу. Зараз замінюють електропроводку. Також поміняли систему водовідведення та на 70 % зробили підпірну стінку – щоб під час дощів школу не заливало водою. До кінця жовтня планують здати в експлуатацію спортзал.

Бригадир Дмитро Сташко каже, що вже виконали близько 70 % робіт. Затримки є через погоду – в дощі потрібно більше часу, аби висохла штукатурка.

У відновлених приміщеннях на першому поверсі не зможуть навчатися усі школярі. За словами Марії Шкіндюк, школа збудована за принципом восьмирічки, тож тут будуть 5-11 класи. З 2017-го року будують новий корпус з окремими спортзалом та їдальнею. Але постійно виникають проблеми.

ДО ТЕМИ: В Україні змінили умови карантину: школи – на канікули, ресторани – до 22:00

Будівництво школи фінансується з Державного фонду регіонального розвитку. Там були якісь нюанси, тому що департамент освіти змінився на УКБ. І потрібно виставляти школу на тендер. Там свої процедури, і в цьому році не встигають їх провести, – розповідає директорка школи Марія Шкіндюк.

Заступник голови ОДА Василь Івасик повідомив, що цього року з Державного фонду регіонального розвитку виділили сім мільйонів 800 тисяч на капітальний ремонт школи, але використати ці гроші не змогли через кримінальне провадження – підрядник взяв аванс і не виконав роботи.

Ми ці кошти переспрямували на Яремчанську школу, а своїми силами, за рахунок програми спроможної школи і за рахунок благодійників, ми завершуємо капітальний ремонт першого поверху теперішньої школи. Цю недобудовану школу ми плануємо включити в програму “Велике будівництво”. Там невеликі об’єми – 12 мільйонів. Ми її включимо і до кінця 2021-го року школа буде збудована, – розповів Василь Івасик.

До проблем з будівництвом додався і зламаний шкільний автобус. Раніше у школи їх було два. Вони збирали дітей із сіл Чорна Річка, Рівня та Голови. З Чорної Річки автобус довозить 213 дітей та 13 вчителів.

А от із села Голови 38 школярів та четверо вчителів зараз мусять добиратися 6-7 кілометрів самотужки за будь-якої погоди. Через віддаленість учнів від школи навчання починають о дев’ятій.

Ми не можемо починати привіз швидше, тому що дітки наші розкидані в горах, далеко живуть. Їм ще добратися до центральної дороги по 3-4 км пішки, – розповідає Марія Шкіндюк.

Одинадцятикласник Назар Косійчук – один із тих учнів, хто добирається до школи самостійно. Розповідає, що під’їхати автівкою вдається рідко. А в дощову погоду необхідно мати зі собою змінне взяття. Прокидається хлопець на 40 хвилин раніше, але навчання не пропускає – бо треба готуватися до ЗНО.

Близько години, може більше. Якщо сухо – то хвилин 50, – ділиться учень Назар Косійчук.

Заступник директора обласного департаменту освіти, науки та молодіжної політики Андрій Сташків про зламаний автобус в Красноїльській школі знає. Каже, гроші на ремонт мають дати з місцевого бюджету. І додає, що дітей підвозять до навчальних закладів не лише шкільні автобуси, які перебувають на балансі відділів освіти, а також й приватні, з якими укладено відповідні угоди.

Саме шкільних автобусів у нас в області на балансі у відділів освіти 230. Проте, на жаль, не всі вони справні. В нас є 50 автобусів, які потребують ремонту, але ще їздять. І є 18 автобусів, які не їздять у зв’язку з тим, що вони технічно несправні. Крім того, ми залучили близько 42 автобуси сторонніх перевізників. Відповідно, в області нам потрібно ще 42 нові автобуси, щоб забезпечити 100 %. Ну і плюс поміняти тих 50 автобусів, які ще не їздять, – розповідає Андрій Сташків.

На сьогодні у Красноїльській школі є ще дві проблеми. Усі діти змушені ходити в туалет на вулиці: в теперішньому корпусі він від’єднаний від комунікацій і не працюватиме до кінця ремонту. Решта приміщень просто не мають внутрішніх вбиралень. Не вистачає школярам й комп’ютерів: на 24 класи їх лише 10.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм