Обсерваторію на горі Піп Іван реставруватимуть вперше за 80 років. ВІДЕО

Реконструкцію збиралися розпочати наприкінці травня, але не змогли, бо на горі ще лежав сніг.
Реконструкцію збиралися розпочати наприкінці травня, але не змогли, бо на горі ще лежав сніг.

Знамениту обсерваторію на горі Піп Іван обносять риштуванням та готують до реставрації.

Унікальна найвисокогірніша споруда України не бачила ремонту останніх 80 років, пише Ратуша з посиланням на ТСН.

Реконструкцію збиралися розпочати наприкінці травня, але не змогли, бо на горі ще лежав сніг. Зараз основне завдання – повернути у стіни камені, які звідти випали за останні 80 років. Роботи мають закінчити для перших морозів, а вони приходять на гору восени, тому поспішають, – розповіли будівельники.

Ректор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника Ігор Цепенда розповів, що Євросоюз уже виділив трохи більше мільйона євро на ремонт обсерваторії і на закупівлю обладнання та спорядження.

З точки зору астрономії, великих відкриттів в системі галактики не буде, це очевидні речі. Тому що Європа – найбільш забруднене місце. Але є багато тем пов’язані, в першу чергу, з космічним сміттям. Це надзвичайно цікава тема. Знову ж таки, супроводження супутників. І це добра база для молодих астрономів-студентів, – зазначив ректор.

За його словами, в одній частині будівлі буде найвисокогірніший рятувальний центр у східній Європі. Рятувальники чергують і зараз, але в майбутньому тут створять навчальний центр. Сюди на тренування приїжджатимуть із-за кордну, насамперед поляки.

ДО ТЕМИ: У День Незалежності на горі Піп Іван актори зіграють виставу

Інша частина будівлі – для науковців. Незабаром тут встановлять телескоп та побудуть сучасну метеостанцію.

Гірська обсерваторія найближчими роками перетвориться на потужний міжнародний науковий центр, додав Ігор Цепенда.

Астрономічна і метеорологічна обсерваторія на вершині Піп Іван, також звана умовною назвою Білий Слон — колишня обсерваторія на горі Піп-Іван; найвище розташована споруда в Україні, в якій постійно жили й працювали люди. Діяла в 1938—1941 роках як частина Польської Ліги протиповітряної оборони держави.

Після здобуття незалежності питання відновлення постало знову. У 1994 р. львівська філія інституту «Укрзахідпроектреставрація» розпочала науково-дослідні роботи для створення проєкту реставрації. Проте, через недостатність коштів, роботи не були проведені.

У жовтні 1996 року в м. Яремче відбулася науково-практична нарада «Метеоролого-астрономічна обсерваторія на горі Піп-Іван», в якій взяли участь представники різних установ України і Польщі. На нараді обговорили можливості відбудови та відновлення діяльності обсерваторії. Протокол намірів наради передали до урядів України і Польщі.

Рішенням Верховинської районної ради та Івано-Франківської обласної ради обсерваторію передали в управління Прикарпатському Національному Університету ім. В. Стефаника в Івано-Франківську.

У 2011 році проєкт відбудови будівлі отримав перший грант від Міністерства культури і національної спадщини РП. Кошти скерували на здійснення оцінки технічного стану будівлі. З 2012 р. на проведення будівельно-відновлювальних робіт проєкт щороку отримував фінансування.

7 липня 2013 року було укладено угоду про створення окремого рятувального поста на базі кількох кімнат обсерваторії. З 2017 року на постійній основі тут цілодобово функціонує Явірницьке пошуково-рятувальне відділення 4-ї спеціалізованої пошуково-рятувальної групи спеціалізованої пошуково-рятувальної частини аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України в Івано-Франківській області.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм