На Прикарпатті почали досліджувати архівні документи ОУН, які знайшли в закопаному бідоні. ФОТО

Співробітники КП “Пам’ять” почали досліджувати архівні документи ОУН, які їм влітку 2020 року передав сільський голова села Козаківка, що на Прикарпатті.

Про це Суспільному Карпати розповів директор підприємства Василь Тимків, пише Ратуша.

Документи з архіву ОУН знайшли в бідоні, який був закопаний у селі. За словами Василя Тимківа, ймовірно, це звіти Долинського надрайонного проводу ОУН. У документах, які вже можна прочитати, згадана Рожнятівщина. Вони датовані 1948 роком. Але це поки робоча версія дослідників.

Дослідник розповів, щоб від’єднати один листок від масиву фракції, потрібно хвилин 20-25. Потім аркуш просушують, виправляють. Згодом його можна розмістити на іншій паперовій основі. Наразі фракції відчищають від бруду, щоб можна було прочитати текст, відсканувати, зробити електронну копію.

ДО ТЕМИ: Зберегти пам`ять: прикарпатець уклав фотодовідник про поховання вояків Першої світової війни

Також зауважив, що для дослідників діяльності націоналістичного підпілля, звіти є унікальним матеріалом, бо вони не повторюються. Пропагандистські матеріали виготовлялися великими тиражами. А звіти – це інформація для вузького кола людей.

Якщо б вони у той час потрапили в руки НКВС, це було б дуже плачевно для тих, чиї імена там згадуються. Адже там було зафіксовано, хто співпрацював з підпіллям. Такі документи виготовляли лише для звіту у вищі керівні органи ОУН, і тому їх є небагато, – зазначив пан Василь.

За його словами, структура підпілля ОУН проводила звітну роботу за квартал чи місяць. Таких документів відомо сотні. Але кожен з них своєрідний, бо він окреслює невеличкий період історичних подій. У них вказані конкретні дати, конкретні імена, відображається не тільки ворожа діяльність, а й діяльність українського підпілля.

ДО ТЕМИ: Прикарпатське село Озерце: холодні хати і теплі спогади. ФОТО/ВІДЕО

Є фінансово-господарські звіти, які відображають, які запаси робилися для підпілля на певний період. Цікаво прочитати про суспільні настрої населення – як вони сприймали прихід радянської влади чи формування колгоспної системи.

Наразі реконструкція архівних матеріалів ОУН триває. Лабораторію, в якій працюють дослідники, розміщено в підвальному приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери. Саме тут надалі зберігатимуться документи.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм