На Прикарпатті запустили “Платформу примирення” споживачів з підприємцями

В Івано-Франківській області запрацювала “Платформа примирення”, мета якої – вирішити споживчі спори без суду. Її запустили на базі консультаційних центрів районних та міських відділів обласної Держпродспоживслужби і презентували громадськості.

Про це Суспільному Карпати розповів начальник управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Олександр Грибик. Каже, що аналогів в Україні немає.

Минулого року ми перші в Україні запустили консультаційні центри з питань захисту прав споживачів на місцях. Робота таких центрів полягає у тому, щоб роз’яснити права споживачів, повідомити суб’єкту підприємницької діяльності про проблему, а відтак максимально вирішити споживчий спір без адміністративного впливу. Тобто підприємець, розуміючи, що він порушує закон, має можливість добровільно задовольнити вимоги споживача, – розповів Грибик.

Якщо ж господарюючий суб’єкт не погоджується, проводять заходи державного контролю і дають відповідні приписи, які обов’язкові до виконання. А у випадку незгоди і з приписом, можуть готувати позовну заяву до суду з метою відстояти інтереси і права громадян. Минулоріч у суді розглядали 12 справ.

За словами Грибика, робота консультаційних центрів результативна. Наприклад, у 2019-му році до управління захисту споживачів надійшло 834 звернення від громадян, але багато з них не стосувалися компетенції управління чи були неправильно оформлені. А вже у 2020 році прийняли і розглянули 346 заяв.

ДО ТЕМИ: Протягом минулого року прикарпатцям повернули понад 900 тис. грн за неякісні послуги та товари 

Серед основних порушень прав споживачів Олександр Грибик називає: невиконання умов договору, купівлю товарів чи послуг, скарги щодо комунальних послуг, занадто довгий ремонт автомобілів тощо. Споживачі часто не обізнані у тому, що можуть отримати компенсацію від підприємця за прострочення умов договору чи за кожен день усунення недоліків понад встановлений термін.

Ми побачили, що на базі консультаційних центрів можна створити таку платформу, де би сторони конфлікту могли зустрітися і обговорити шляхи вирішення проблеми. Відтак, з допомогою наших консультацій знайти компроміс, не створюючи додаткових незручностей для обох сторін і максимально уникаючи адміністративного впливу. Такого альтернативного механізму вирішення споживчих спорів в Україні ще немає, але є європейський досвід. Його і намагаємося перенести і практикувати в Івано-Франківській області, – розповів Олександр Грибик.

Функціонування “Платформи примирення” передбачає тристоронню вигоду. Для споживача – це скорочення терміну розгляду звернень громадян. Для бізнесу – зменшення адміністративного тиску, адже можна обійтися без перевірок. А для держави – зменшення соціальної напруги серед населення.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм