На Верховинщині відкрили музей Марії Кречунєк, на прізвисько Чукутиха. ВІДЕО

Вона могла три дні поспіль співати традиційних весільних пісень і жодного разу не повторитися. А її колоритний образ і досі впізнають далеко за межами України.

Дізнатися більше про гуцулку Марію Кречунєк, або як її кликали в селі, Чукутиха, відтепер можна в Музеї її імені, пише Ратуша з посиланням на Вежу.

В співанках вона прославляла і Гуцульщину, і побут, і худобу, і весільні обряди. Вона була, як зараз в народі називають, “тамада”. Вона дійсно вміла розвеселити людей, за це її поважали у селі, – каже правнук Чукутихи Микола Максимюк.

В центрі експозиції музею – фотографія “Стара гуцулка”.

1931-го року минулого століття світлина військового фотографа Миколи Сеньковського отримала гран-прі на виставці у Парижі. На ній – виконавиця традиційних гуцульських співанок зображена у народному вбранні та із люлькою. На знімку – Чукутисі рівно 90 років.

Чукутиха була обличчям Давньої Гуцульщини. Коли ми протягом 15 років розшукували звідки вона родом, про неї дуже багато хорошого розповідали. Але потім ми знайшли чоловіка 1920 року народження, який був у неї на похоронах і який з нею спілкувався, – розповідає дослідник Іван Зеленчук.

Відкрили Музей гуцульської співанки Марії Кречунєк в селі Рівня, що на Верховинщині. У цій хаті мешкала її внучка, яку відома співанкарка виховувала замість мами, рідне обійстя згоріло під час війни.

Сталася трагедія, що Чукутиха взяла внучку у віці 11 днів. Бо мати померла. А вона взяла її і стала другою мамою, – каже Іван Зеленчук.

Колоритне зобаження Чукутихи намагалися відтворити чимало народних умільців.

Майстер народної творчості Юрій Павлович неодноразово вирізьблював її образ в дереві. Нещодавно меценат увіковічнив зображення в надгробній плиті. Її встановили та освятили на могилі співанкарки у селі Верхній Ясенів.

Одного разу я бачив її знімок у одного косівського фотографа, він мені її дав. І я подумав, що це настільки емоційна фотографія, що я мушу зробити портрет у гуцульській різьбі. Дивлюсь на її портрет, а там весь світ, якого вже немає і в якому вона жила, – каже меценат Юрій Павлович.

Сама Марія Чукутиха була неземної краси жінка. А ще й розумна, зваблива, талановита. До неї йшли люди за порадою, допомогою. Вона знала, як краще одягнутися. Любила крутити кучері та прикрашати голову гарними квітами. Але найбільший її талант – пісня.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм