Карпатське ліжникарство внесуть до Національного переліку елементів культурної спадщини України. ВІДЕО

Культура приготування борщу, технологія створення клембівської сорочки “з квіткою” та карпатське ліжництво увійдуть Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Столицею ліжникарства називають Яворів Косівського району, пише Ратуша з посиланням на Суспільне Око.

У цьому селі чи не в кожному дворі зі справжньої овечої шерсті майстрині виготовляють ліжники. Ними вкриваються, застеляють ліжка.

До слова, у Карпатах існує повір’я, що ліжник оберігає родину та привертає до хати добро. Саме тому на весіллях, окрім вишитих рушників, й досі молодим під ноги стелять ліжник.

ДО ТЕМИ: Загублене у Карпатах село-привид Буркут зняли за допомогою дрона. ВІДЕО

Для того, щоб виготовити ліжник, його спочатку тчуть із підготовленої вовни, яку до цього вимили, відпарили, прополоскали та висушили. Спочатку вовну перебирають, за потреби фарбують, після чого складають по кольорах: від білого до темного.

Далі вовну набивають у мішки, роблять кужіль – сировину для прядіння. Потім нитки заправляють у верстат і починають працювати.Звісно, перед цим майстриня малює схему майбутнього ліжника. Якщо в процесі роботи є помилка, виріб розпускають.На виготовлення одного ліжника у майстрині іде до тижня.

ДО ТЕМИ:“Війна” за заповідні землі: як у Карпатах знищують багаторічні ліси. ФОТО/ВІДЕО

Коли ліжник зітканий, його кладуть у валило, облаштоване на річці. І тут він переться, ніби у пральній машині, під великим тиском гірської води. Взимку це триває 8-9 годин, влітку – чотири. Під час цього процесу нитки збиваються докупи, ліжник ущільнюється, зменшується у розмірах та набуває міцності. Далі його сушать та чешуть спеціальним гребенем, щоби був пухнастим та м’яким.

Зазвичай ліжники виготовляють до двох метрів, але у давнину вони подекуди досягали п’яти метрів. Такі ліжники називали джергами та використовували як цілий набір білизни: ліжник стелили замість простирадла, потім один край скручували у подушку, а зверху, мов ковдрою, накривались іншою частиною.

ДО ТЕМИ: На Верховинщині працює містичний музей гуцульської магії. ВІДЕО

Дизайнер з села

Наталя Кіщук пряде на сторічній прялці своєї бабусі, а продає вироби по всьому світу#Opendata #Суспільнеоко #Яворів #ліжникарство #український_виробник

Опубліковано Суспільне Око Четвер, 19 жовтня 2017 р.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм