Реклама у Facebook, білборди та виборча благодійність: як кандидати у нардепи агітують на 87 окрузі

Кандидати у народні депутати у 87-му виборчому окрузі найбільше уваги приділяють прямій роботі з виборцями, зустрічаючись з колективами освітніх і медичних закладів та місцевими громадами.

Оскільки карантинні обмеження, пов’язані з поширенням COVID-19, унеможливлюють проведення масових агітаційних заходів, кандидати концентруються на серіях невеликих зустрічей з виборцями, пише Ратуша з посиланням на ОПОРУ.

Крім того, агітаційна активність кандидатів протягом лютого – початку березня свідчить про посилення ролі політичної реклами у соціальній мережі Facebook – цей інструмент використовують усі активні в окрузі кандидати. Також кандидати застосовували агітацію на зовнішніх носіях реклами. Поширення агітаційних матеріалів через агітаторів використовує лише частина кандидатів. Агітацію у місцевих ЗМІ частина кандидатів застосовує з невисокою інтенсивністю. Не обійшлося без благодійності у публічній активності кандидатів.

ДО ТЕМИ: Довибори в Раду на Окрузі 87: ЦВК зареєструвала 15 кандидатів, 21 – отримав відмову

Кандидат Олександр Шевченко (“За майбутнє”) у своїй передвиборчій агітації найчастіше використовує зустрічі з виборцями та політичну рекламу у Facebook. З моменту реєстрації кандидат провів низку зустрічей з колективами освітніх закладів, закладів охорони здоров’я, а також місцевими громадами.

Наприклад, з візитами такого характеру кандидат відвідав м. Надвірна, селище Делятин, села Чорний Потік, Заріччя, Гаврилівка, Камінне, Цуцилів, Перерісль, Фитьків та ін. Крім того, Олександр Шевченко відвідав церкви виборчого округу (храми у селищі Делятин і селах Саджавка, Гаврилівка, Парище, Камінне, Перерісль, Парище, Бистриця, Пасічна, Зелена тощо), під час яких виступав з промовами перед релігійними громадами у приміщеннях церков. Така форма активності системно висвітлювалась на Facebook-сторінці кандидата та просувалась мережею через платну рекламу.

Стосовно політичної реклами у Facebook, то, за даними аналітиків ОПОРИ, сторінка кандидата у лютому опублікувала 238 рекламних дописів. Вони присвячені діяльності кандидата в окрузі: візити до різних населених пунктів, церков; благодійні акції (наприклад, повідомляє про передачу кисневих концентраторів лікувальним закладам, які знаходяться на території виборчого округу); ремонт транспортних комунікацій (доріг, мостів тощо).

Крім цього, на користь кандидата у лютому використовувалась зовнішня політична реклама та реклама у засобах масової інформації. Що стосується медіа, то з моменту реєстрації кандидата у місцевих ЗМІ публікувались матеріали рекламного характеру під заголовками «За сприяння Олександра Шевченка лікарні Прикарпаття отримали ще 40 кисневих концентраторів», «З ініціативи Олександра Шевченка на Прикарпатті діє безкоштовна лижна школа для першокласників», «Для боротьби з COVID-19 Яремчанська та Надвірнянська лікарні отримали кисневі концентратори» та «Будемо допомагати бійцям на сході України до повної перемоги, – Олександр Шевченко».

Основною формою роботи Руслана Кошулинського (ВО «Свобода») з виборцями є проведення зустрічей та поширення газет і листівок через агітаторів. З моменту реєстрації кандидат провів низку зустрічей з виборцями у таких населених пунктах, як Надвірна, Яремче, Старі Богородчани, Богородчан, Делятин, Добротів, Саджавка, Красна, Фитьків тощо. Крім того, для виборчої кампанії кандидата притаманне поширення друкованих матеріалів через агітаторів, в тому числі й з агітаційних наметів, брендованих символікою партії ВО «Свобода» та прізвищем міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа. У лютому на користь кандидата використовувалась зовнішня політична реклама та реклама у Facebook (два рекламні дописи на сторінці Прикарпаття за Кошулинського  та 2 рекламні дописи на сторінці Святослава Никоровича). 

Основними формами активності кандидатки Марусі Звіробій-Біленької (“Європейська Солідарність”) є розміщення реклами на білбордах та зустрічі з виборцями, в тому числі з залученням ВІП-агітаторів, в ролі яких виступають народні депутати України, члени фракції “Європейська Солідарність”. На підтримку кандитатки округ з візитами відвідали народні депутати України Софія Федина, Ахтем Чийгоз, Микола Княжицький, Михайло Забродський, Петро Порошенко та Володимир В’ятрович.  У лютому кандидатка провела зустрічі з виборцями Яремче, Надвірної, Отинії, Ворохти, Білих Ослав, Саджавки, Грабичів, Угорників, Баб’янки, Струпкова тощо. На користь кандидатки агітатори на вулицях поширюють друковані матеріали. 

Політична реклама у Facebook також притаманна для агітаційної активності кандидатки. Зі сторінки  Маруся Звіробій-Біленька поширено два рекламні дописи з агітаційним відео. Один рекламний допис агітаційного характеру поширений з сторінки Петро Порошенко. З цієї сторінки поширений ще один рекламний допис, який присвячений безкоштовному наданню кисневих концентраторів Надвірнянській і Яремчанській лікарням, здійснених народним депутатом України Петром Порошенком у присутності кандидатки.

На користь кандидата-самовисуванця Михайла Ноняка використовується зовнішня політична реклама, роздача агітаторами друкованих матеріалів на вулиці. Протягом лютого, за даними сервісу Facebook ads analyzer, на користь кандидата 10 разів поширювались рекламні дописи з Facebook-сторінки Михайло Ноняк.  Крім того, кандидат практикував проведення зустрічей з виборцями. Такі заходи він провів у селах Іваниківка та Маркова. У місцевих ЗМІ публікувалися заяви і звернення кандидата під заголовками: «Вважаю це злочином проти нації, – Михайло Ноняк про роботу «Буковелю» в червоній зоні», «Безкоштовне ПЛР-тестування, закриття «Буковелю» та відтермінування виборів: Михайло Ноняк звернувся до центральної влади», «Михайло Ноняк: «Шевченко в час карантину організував фірмові екскурсії виборців з дітьми на Буковель», «Михайло Ноняк: Прикарпаття стало заручником інтересів олігарха», «Кандидат у нардепи звернувся до Шмигаля та Степанова: Прикарпаття у реальній небезпеці» та ін.

Василь Вірастюк (“Слуга народу”) активізував діяльність в окрузі відносно недавно – наприкінці лютого. Для його агітаційної активності також притаманні зовнішня політична реклама та реклама у Facebook. Зокрема, зі сторінки Слуга Народу у лютому на користь Василя Вірастюка поширено 2 рекламні дописи. Проте робота Василя Вірастюка в окрузі, як і у вищезгаданих кандидатів, спрямована на пряму взаємодію з виборцями через проведення зустрічей з колективами освітніх і медичних закладів та місцевими громадами. Наприкінці лютого – початку березня з агітаційними візитами такого характеру кандидат відвідав Надвірну, Богородчани, Забережжя, Іваниківку, Похівці , Сатруню, Жураки, Підгір’я, Бабче,  Маркову тощо.

Активність Юрія Голінея  (ВО «Платформа громад») полягає у агітації на зовнішніх носіях реклами та у мережі у Facebook, якщо брати до уваги одне рекламне повідомлення, яке інформує, що Юрій Голіней подав до ЦВК документи на реєстрацію кандидатом у народні депутати України. На користь кандидата розміщувались білборди з лозунгами «Свої люди. Своя громада. Свій кандидат. Платформа громад» та «Своя громада свій кандидат. Голіней. Вони поїдуть, а я місцевий».

Інші зареєстровані кандидати активності в окрузі не проявляли.

Окремої уваги заслуговує участь кандидатів у благодійних заходах, оскільки присутність благодійності у публічній активності кандидатів межує з законодавчою забороною на здійснення агітації шляхом безкоштовного надання виборцям, установам та організаціям товарів і послуг (непрямий підкуп виборців) і належну правову оцінку таким формам активності мають надати правоохоронні органи.

У лютому троє кандидатів в різній формі були причетні до благодійних заходів, які полягали у наданні лікувальним закладам медичного обладнання.

Олександр Шевченко брав участь у благодійних заходах від імені благодійного фонду лідера партії «За майбутнє» «Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». В рамках цих заходів лікувальним закладам, які обслуговують територію виборчого округу (Надвірнянській центральній районній лікарні, Яремчанській центральній міській лікарні, Солотвинській лікарні та Коломийській центральній районній лікарні), передано кисневі концентратори. Кожний вищезгаданий випадок благодійної допомоги виступив сюжетом для  поширених рекламних повідомлень на сторінці Олександра Шевченка.

Facebook-сторінка «Руслан Кошулинський» повідомляла, що для Надвірнянської центральної районної лікарні кандидат передав від меценатки з Івано-Франківська апарат ШВЛ та медичні засоби і препарати від Інформаційного центру “Істина”, діаспори-мешканців м. Чикаго.

26 лютого виборчий округ з візитом відвідав Петро Порошенко, який у присутності кандидатки Марусі Звіробій-Біленької передав кисневі концентратори Надвірнянській і Яремчанській лікарням.

Відповідно до частини 1 статті 68 Закону України “Про вибори народних депутатів України” передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб’єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України, а згідно з частиною 8 статті 68 цього ж Закону кандидат у депутати в одномандатному окрузі фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України “Про благодійну діяльність та благодійні організації”  благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм