“Добро нації – найвищий наказ”: у Яблуниці презентували книгу про унікальну історію однієї родини

Ініціював видання член комісії Івано-Франківської обласної ради з питань захисту прав учасників АТО, представник команди “За майбутнє” Андрій Марійчин.

Я дивлюся у вікно, а перед хатою чорно, – прийшли татові охоронці, він приніс мене, – так починається ця дивовижна історія.

70 років тому до цієї оселі, що в Яблуниці, до 46-річної Гафії, прийшли партизани. Принесли немовлятко – маленьку Мотрю.

ЇЇ віддав батько – провідник ОУН Надвірнянського надрайонного проводу Григорій Вацеба на псевдо “Варнак”. Немовля господарі назвали Ганнусею і виховували як рідну дитину.

Дівчинка до 16 років не знала своєї історії. Поки одного дня не виявилось, що її справжні батьки – упівці, які загинули у криївці. Тоді ж їй показали листи, залишені справжніми батьками. І розповіли історію їхнього життя та боротьби.

Мама була і машиністка, і медсестра. Всі роботи виконувала, які могла. З татом вчились у гімназії в Станіславові. Під час підпілля тато забрав маму в ліс. Ну і там з’явився плід їхньої любові – я, – розповідає Ганнуся (Мотря) Марійчин.

Відтоді Ганнуся поставила собі за мету – дізнатися все про своїх батьків.

30 років жінка та її рідні збирали крихти інформації. Деталі цієї дивовижної історії лягли за основу книги “Добро Нації – найвищий наказ. Історія однієї родини”.

Ініціював видання син Ганнусі (Мотрі) Марійчин, член комісії Івано-Франківської обласної ради з питань захисту прав учасників АТО, представник команди “За майбутнє” Андрій Марійчин.

В книжці зібрані листи діда і баби. Багато різного матеріалу, буквально від того моменту, як вони перебували в лісі, як вони займалися підпільною діяльністю, як вони загинули,- розповідає Андрій Марічин.

Презентація видання відбулась на подвір’ї оселі, куди принесли Ганнусю і яка стала рідною для неї та її численної родини.

Документів до певного часу було дуже мало. Одиниці. Насправді і зараз ще великий масив документів залишається ще засекреченим. Не так легко архіви КДБ віддають інформацію не тільки про цю родину, але загалом про всі, – каже історик, упорядник книги Петро Ганцюк.

На презентацію книги прийшли сусіди, односельчани, рідня та учасники сучасної війни на сході України.

Кажуть, такі історії українську націю об’єднують і тому їх повинен знати кожен.

Хлопці, з якими я воював, і з Донецької, і з Луганської областей. Вони до мене передзвонили. Кажуть, ми хочемо цю книжку. Ми не знали цієї історії, але наші діти мають її вивчати. Про нашу Україну, про нашу боротьбу, – ділиться учасник російсько-української війни Володимир Буберчук.

Голова бюджетної комісії Івано-Франківської обласної ради, представник команди “За майбутнє” Микола Палійчук наголосив, що книга “Добро Нації – найвищий наказ” повинна бути в кожній бібліотеці.

Партнерський матеріал

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм