Гурт Go_A представив фінальну версію пісні для Євробачення. ФОТО/ВІДЕО

Гурт Go_A представив оновлену версію пісні “Шум”, з якою виступатиме на Євробаченні у Роттердамі у травні цього року. Попередня була довшою, ніж необхідно для формату цього пісенного конкурсу.

Новий кліп відрізняється від попереднього і за місцем фільмування, і за словами пісні – з неї зникли слова “порвали шубу”, які викликали суперечки у соцмережах, пише Ратуша з посиланням на BBC.

“Нумо, нумо, заплетемо шума. Заплетемо, гуляти підемо. Сію, сію, сію, сію конопелечки, сію, сію, сію, сію зеленесенькі. Заплетися, шуме, заплетися, барвіночком, шуме, застелися”, – лунає у пісні.

Цього разу кліп фільмували у лісі, у ньому є кадри Чорнобильської АЕС. Члени гурту на вантажівці у стилі стімпанк прибувають до лісу, і розпочинають співати. До них з хащі виходять люди у медичних костюмах. Вони розпочинають хоровод, а потім скидають з себе медичні костюми і глядач бачить танцюючу молодь у різнокольорових сучасних куртках та штанях.

Наразі доступна лише трансляція презентації кліпу в ефірі Суспільного, але згодом кліп мають опублікувати на каналі Євробачення у Youtube.

Гурт Go-A мав виступати на Євробаченні ще у 2020 році з піснею “Соловей”, але конкурс тоді скасували через пандемію.

ДО ТЕМИ: Україномовна пісня вперше отримала 350 млн переглядів на YouTube

Цього року, як повідомляє Суспільне мовлення, журі у складі Джамали, Євгена Філатова, Руслана Квінти, Ярослава Лодигіна та Дмитра Хоркіна, з трьох представлених гуртом пісень для участі в конкурсі одноголосно обрало саме “Шум”.

Той варіант, який в нас зараз є саме для Євробачення, він класний. Він зберігає в собі всі елементи, які роблять пісню “Шум” цікавою”, – повідомив учасник гурту Тарас Шевченко.

Баталії у соцмережах

Попередній кліп на пісню “Шум” у лютому викликав баталії у соцмережах.

Хтось побачив у ньому заклики до легалізації марихуани, хтось – мало не лайку на адресу “зеленої влади” через слова про порвану зелену шубу, а кліп вважає протестом проти коронавірусного карантину.

Від самого початку вокалістка Go_A Катерина Павленко пояснювала, що “Шум” – це пісня на основі хороводу, однойменної гри-веснянки.

“Шум” – дуже давня українська веснянка, яка походить з дохристиянських часів та ритуалів, пов’язаних з природою.

Фольклористи вивчають її багато років, про “Шум” писали і Борис Грінченко, і Михайло Грушевський.

ДО ТЕМИ: Прикарпатський актор і співак став учасником шоу “Голос країни”. ФОТО/ВІДЕО

Як відзначає кандидат філологічних наук Лідія Козар у статті про “весняну обрядовість”, у таких танцях-гаївках та веснянках, як “Шум”, збереглися “риси анімістичного світогляду”.

Анімізм – це віра у те, що всі предмети, а також тварини і рослини мають душу. Такими були вірування ще у первісних людей, пізніше вони оформилися у різні язичницькі культи, а згодом зникли чи видозмінилися під впливом християнства.

Етнограф Валерій Войтович у книзі “Міфи та легенди давньої України” відзначає, що “Шум” – це звертання до бога лісу Шума (або Шумлячого), щоб природа прокинулася навесні.

У деяких південнослов’янських мовах, зокрема сербській, слово “шум” (“шума”) до цього часу означає “ліс”.

Часті повтори у тексті слів з літерою “ш” (“Шума”, “Шуме”, “шуба”) – це магічні заклинання, наприклад, щоб скоріше розпустилися дерева.

Набагато пізніше, вже у християнські часи, веснянка “Шум” перетворилася просто на хоровод, який виконували на Великдень.

Тоді ж, як вважав Михайло Грушевський, до пісні додали “жартівливі пародійні рими”, коли “хоровод зійшов на просту забаву”.

Що кажуть Go_A

Основа цієї пісні – обряд, який українці проводили навесні: шумом закликали весну. Це все проводилося колективно. Вважалося, що якщо щось робити разом, то загальне бажання обов’язково збудеться, – пояснила “Фокусу” вокалістка Катерина Павленко.

Вся українська обрядовість побудована на тому, що люди збиралися всі разом і вірили, що пісні мають магічну силу. Зокрема закликання весни – це було дуже важливе обрядодійство. Люди виходили, співали і таким чином вони вірили, що весна прийде швидше, – додала вона у розмові з “Радіо НВ”.

Катерина Павленко також відзначила, що все це – вірування українського Полісся.

Що стосується “Шуму”, то цього року я дуже сильно заглибилася саме в обрядовість Чорнобильського Полісся і Полісся загалом. Там були зовсім інші обряди і трошки навіть інші вірування в українців. Це було дуже цікаво, вони надавали магічних сил кожному предмету, які їх оточували, і вони вірили, що по суті шум – це дух лісу, – розповіла співачка.

Не пропустіть нічого! Слідкуйте за нами у Фейсбук, Телеграм та Інстаграм