В селі Потік громада відновлює унікальний іконостас XIX століття. ФОТО/ВІДЕО

В селі Потік, що на Рогатинщині громада власноруч взялася відновлювати унікальний іконостас, який перебуває на державному обліку мистецьких цінностей.

Донедавна він знаходився у церкві Святого Миколая. Втім, коли церква почала руйнуватись біля неї вирішили звести новий храм, а іконостас – перенести та реставрувати.

«Стара церква збудована у 1898 році. Зараз вона знаходиться в аварійному стані. Тому громада вирішила збудувати нову святиню. Вісім років, як ми вже будуємо, – розповідає настоятель парафії святого Миколая Василь Шиманський.

Під час Другої світової війни в будівлю церкви влучив німецький снаряд, який розірвався і неабияк пошкодив іконостас, який виготовлений в XIX столітті.

При перевезенні реставратори виявили в ньому таємні сховки, в одному з яких знайшли картину «Бій під Крутами».

«Іконостас був перевезений зі старої церкви за благословення Володимира Війтишина. Майстри є зі Львова, які вже знають, як це робити і є фахівцями даної справи. Є комісії сакральні. Щоб у дійсності не знищилися такі гарні і цінні речі», – зауважує настоятель храму. – Наразі робляться кошториси, досліджується, бо невідомо в якому воно стані і у скільки обійдеться реставрація. Ікони також є добре збережені, досліджуємо хто їх малював, адже їх могли створювати навіть знані малярі з Кракова. Думаю, що в скорому часі буде відомо про це”.

За словами реставратора зі Львова Миколи Толочка, на відновлення унікального іконостасу піде понад рік.

Іконостас виконаний у класичному стилі для свого часу. Можна сказати, що стан іконостасу передаварійний, великі пошкодження завдані протягом війни. Колись іконостас реставрували штучними матеріалами типу японської плівки, поліграфічної чи, як її називають. Вона шкодить поверхні та руйнує її. Це все потрібно знімати, відкривати оригінальний шар золота і в тих місцях де його немає – поновлювати, – розповідає реставратор. – Також пофарбування яке є оригінальним ми будемо його реконструйовувати. А відповідно з малярством це буде проводитися вже комплексна реставрація у майстерні, що знаходиться у Львові”.

Наразі над реставрацією працює 12 спеціалістів-реставраторів.